SuperBiz wiadomości Sylwetka Mateusza Morawieckiego. Kim jest "superminister"?

Sylwetka Mateusza Morawieckiego. Kim jest "superminister"?

28.09.2016, godz. 17:24
Morawiecki w Londynie
foto: Super Express

Mateusz Morawiecki awansował w rządzie Beaty Szydło. Wygląda na to, że realizuje się plan ekipy rządzącej, która już dawno chciała, by Morawiecki pełnił funkcję "superministra", bowiem staje się on ministrem finansów, co połączy z obecną funkcją ministra rozwoju. W wyniku zmian strukturalnych ze stanowiska szefa MF odwołano Pawła Szałamachę. Oba resorty – zarówno Ministerstwo Rozwoju, jak i Ministerstwo Finansów, w dalszym ciągu będą funkcjonowały osobno.

Pochodzący z Wrocławia wiceminister zrobił karierę w sektorze bankowym. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. jako stażysta w Deutsche Bundesbanku. W 1998 r. związał się z Bankiem Zachodnim WBK, gdzie do 2001 r. był doradcą prezesa zarządu. Następnie został członkiem zarządu, a w końcu – dyrektorem zarządzającym. W 2007 roku objął stanowisko prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki nowym ministrem finansów

Mateusz Morawiecki odegrał istotną rolę podczas negocjowania warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W 1998 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej, jak również należał do grupy, która prowadziła negocjacje w kwestii przystąpienia Polski do wspólnoty europejskiej.

Przeczytaj również: Minister finansów Paweł Szałamacha odwołany [REKONSTRUKCJA RZĄDU]

Nowy minister finansów posiada bogatą wiedzę z zakresu ekonomii i administracji. Ukończył studia na Uniwersytecie Wrocławskim i studia MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, studiował także w Business Administration Central Connecticut State University, na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie w Hamburgu i Uniwersytecie w Bazylei. Ponadto zasłużył się pod względem promowania niepodległości i suwerenności Polski, praw człowieka, polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Oprac. na podst.: premier.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: