SuperBiz wiadomości „To kluczowy moment naszego Sojuszu”. Koniec szczytu NATO w Warszawie

„To kluczowy moment naszego Sojuszu”. Koniec szczytu NATO w Warszawie

09.07.2016, godz. 20:25
Stan wojenny w Warszawie! Tak NATO ochroni nas przed Putinem
foto: FORUM

– To kluczowy moment naszego Sojuszu. NATO nigdy nie miało tylu wyzwań – powiedział podczas konferencji prasowej podsumowującej szczyt NATO w Warszawie prezydent USA Barack Obama. Mówił także o zaangażowaniu USA na rzecz bezpieczeństwa w Europy oraz o tym, że po raz pierwszy wydatki NATO na cele obronne wzrosną.

Drugi dzień szczytu NATO w Warszawie poświęcony był głównie sytuacji na Ukrainie oraz w Afganistanie. W przypadku tego Afganistanu podjęto decyzję o utrzymaniu misji NATO w tym kraju dłużej niż do końca 2016 roku. Za przedłużeniem tego termu zdecydowanie opowiedziały się m.in. Włochy, Niemcy i Turcja.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował natomiast, że w Warszawie zapadły decyzje, które pozwolą Ukrainie uzyskać „rozszerzony status partnera” NATO, oznaczający pogłębioną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa.

Zobacz: Szczyt NATO. Tym sprzętem chwalą się państwa członkowskie [GALERIA]

Generalnie podczas szczytu kilkukrotnie padały słowa dotyczące zwiększenia wsparcia NATO dla krajów partnerskich (czyli tych, które współpracują z NATO, ale nie mają statusu członka). Drugiego dnia szczytu sekretarz generalny Sojuszu powiedział m.in., że NATO zapewni większe wsparcie dla krajów partnerskich, by mogły stawić czoła ekstremistom. NATO zdecydowało się rozpocząć również szkolenie żołnierzy w Afganistanie, które ma być kluczem do walki z tzw. Państwem Islamskim.

Jakie ustalenie padły podczas pierwszego dnia szczytu NATO – czytaj TUTAJ

Podsumowując warszawski szczyt prezydent Andrzej Duda stwierdził, że „NATO odniosło sukces i Polska odniosła sukces na tym szczycie. Decyzje są korzystne dla Sojuszu i dla Polski. Oznaczają realną odpowiedź na zmieniające się środowisko bezpieczeństwa w Europie.”

Źródło: tvn24.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: