SuperBiz wiadomości KNF miażdży propozycje Dudy ws. frankowiczów. Aż 103,4 mld zł obciążenia dla banków

KNF miażdży propozycje Dudy ws. frankowiczów. Aż 103,4 mld zł obciążenia dla banków

15.03.2016, godz. 16:42
Andrzej Duda
foto: EAST NEWS

Całkowite obciążenia banków według propozycji ustawy o frankowiczach autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, to astronomiczna suma 103,4 mld zł - wylicza Komisja Nadzoru Finansowego. KNF ostrzega, że projekt w takim kształcie mógłby w "skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy".

- Skutki finansowe projektowanej ustawy mogą w efekcie nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy - czytamy w informacji KNF.

Zobacz koniecznie: Prezydencki projekt wyeliminuje seniorów z rynku pracy

Całkowite obciążenie banków w 2016 roku z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów może wynieść 66,9 mld zł - wynika z wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, która policzyła skutki finansowe proponowanej przez prezydenta ustawy frankowej. W przypadku wzrostu kursów walut, łączne obciążenia banków wzrastają do niebotycznej kwoty 103,4 mld zł.

 

W połowie stycznia kancelaria prezydenta zaprezentowała zapowiadany w kampanii wyborczej Dudy projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki". Projekt przewiduje przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie.

Zakłada też trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Czytaj też: 500 zł na dziecko. Sprawdź czy Twój bank jest w programie "Rodzina 500+"

Projekt został wysłany do KNF, który ma oszacować skutki finansowe tej regulacji. Teraz do wyliczeń Komisji z pewnością odniosą się autorzy projektu, czyli urzędnicy prezydenta Dudy.

Wcześniej wyliczenia tzw. kursu sprawiedliwego przeprowadził Narodowy Bank Polski. NBP oszacował, że bezpośredni koszt zwrotu spreadów walutowych i przeliczenia kapitału wszystkich kredytów po tzw. "sprawiedliwym kursie waluty obcej" przyjętym w prezydenckim projekcie ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych może sięgnąć 44 mld zł. NBP podał, że biorąc pod uwagę szacunek kosztów restrukturyzacji, około 70 proc. sektora bankowego może zanotować stratę.

SPRAWDŹ DOKŁADNE WYLICZENIA KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: