SuperBiz wiadomości Kobiety ruszają do spółek Skarbu Państwa i na giełdę [WIDEO]

Kobiety ruszają do spółek Skarbu Państwa i na giełdę [WIDEO]

11.06.2015, godz. 13:05
Giełda Papierów Wartościowych
Giełda Papierów Wartościowych foto: EAST NEWS

Wśród inwestorów giełdowych 17,4 proc. stanowią kobiety. Jeszcze pięć lat temu odsetek ten wynosił raptem 11 proc. Gdy zaangażowanie pań w rynek będzie rosło w takim tempie, to dopiero za 20 lat powinna zrównać się liczba inwestorów obu płci. Sytuację ma poprawić program "Giełda jest kobietą".

– Liczymy na to, że dzięki takim projektom jak „Giełda jest kobietą” uda nam się przyspieszyć ten proces. Chcemy zachęcić kobiety do tego, żeby stawiały pierwsze kroki na giełdzie właśnie poprzez samodzielne inwestowanie – mówi agencji informacyjnej Newseria Małgorzata Dec-Kruczkowska, dyrektor Departamentu Analiz w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Giełda jest kobietą


„Giełda jest kobietą” to cykl spotkań z ekspertkami rynku kapitałowego i biznesu, podczas których prowadzone są dyskusje o podstawowych zasadach inwestowania, obrocie instrumentami finansowymi i specyfice rynku kapitałowego, a także o gospodarce i psychologii, która również wpływa na giełdę.

Warsztaty dla pań

 Już 15 czerwca takie warsztaty odbędą się w Lublinie. W dotychczasowych edycjach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku wzięło udział ponad 400 kobiet, głównie pracujących na umowie o pracę, kierujących zespołami, ekspertek, właścicielek firm i studentek. Trzy czwarte uczestniczek warsztatów jeszcze nie inwestowało na giełdzie, ale ma takie zamiary.

Żeńska drużyna

Ministerstwo Skarbu Państwa podejmuje również działania zmierzające do zwiększenie reprezentacji kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek.


– W 2013 roku wprowadziliśmy dobre praktyki dotyczące zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn jako naszych reprezentantów w radach nadzorczych. Założyliśmy, że ten poziom powinien być utrzymany w wysokości minimum 30 proc. Założyliśmy, że w przypadku spółek giełdowych damy sobie czas do końca 2015 roku. Właśnie dochodzimy do tego poziomu – mówi Dec-Kruczkowska.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: