SuperBiz wiadomości Kolejarze zmarnowali 2,4 mln zł! Szokujące wyniki kontroli w PKP

Kolejarze zmarnowali 2,4 mln zł! Szokujące wyniki kontroli w PKP

15.04.2016, godz. 16:07
PKP na długi czerwcowy weekend
PKP na długi czerwcowy weekend foto: Super Express

PKP nieracjonalnie wydawało pieniądze, przez co spółka straciła 2,4 mln zł! - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Zmarnowane pieniądze poszły na zewnętrzne ekspertyzy, które, jak wskazuje NIK, zlecano bez sensu albo też w ogóle z nich nie korzystano. Do wyników kontroli odniósł się już zarząd PKP SA.

Kontrola NIK obejmowała lata 2012-2014. Dotyczyła zleceń, które zewnętrzni eksperci otrzymywali od PKP SA, PKP Intercity, PKP Energetyka oraz PKP Informatyka. Wydano na nie łącznie 171 mln zł, a kontrolerzy dopatrzyli się nieprawidłowości w przypadku zamawiania dokumentów, za zlecenie których kolejarze zapłacili 2,4 mln zł.

ZOBACZ TEŻ: NIK miażdży PLL LOT [RAPORT]

1,5 mln zł poszło na ekspertyzy, które były zupełnie niepotrzebne, bo powinni ich dokonać pracownicy PKP. Z kolei 841 tys. zł warte były dokumenty, na które zlecenia były zasadne, ale w ogóle z nich nie skorzystano! NIK zarzuca kolejarzom, że przed zleceniem danej ekspertyzy nawet nie pokusili się o sprawdzenie, czy dadzą radę sporządzić ją własnymi siłami.

Tłumaczenia spółki w tej kwestii są szokujące! PKP wyjaśniała, że pracownicy Biura Strategii, którzy powinni zajmować się takimi rzeczami, nie byli w stanie tego zrobić, bo zostali zatrudnieni (nie mając żadnego doświadczenia) tylko dlatego, że godzili się na otrzymywanie niskiego wynagrodzenia! NIK podkreśla, że mimo iż w PKP nie było ekspertów, to nie próbowano ich zatrudniać, a osobom bez kompetencji podnoszono pensje.

ZOBACZ TEŻ: Tak księża robią biznes na ŚDM. Miały być biura, jest knajpa

Kontrolerzy zrzucają też kolejarzom, że skandaliczny system, w oparciu o który działali, sprzyja rozwojowi korupcji. Z kolei przykładem niegospodarności jest zlecenie przez PKP Informatyka ekspertyzy wartej 8 tys. zł dotyczącej analizy prawa podatkowego, która zdaniem NIK służyła tylko prezesowi spółki, nie zaś jej samej!

Do zarzutów NIK odniósł się zarząd PKP. „Wyniki kontroli NIK (…) są zbieżne i spójne ze wstępnymi wynikami audytów wykonanych przez nowe zarządy spółek Grupy (…). Zarząd PKP SA powołany w grudniu 2015 roku w pierwszych dniach swojego działania wdrożył już działania organizacyjne i proceduralne mające na celu eliminowanie zjawisk wskazanych w wynikach kontroli NIK. W toku prowadzonych audytów i nadzoru PKP SA i spółki Grupy wdrażają już część zaleceń NIK” - czytamy w oświadczeniu spółki.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: