SuperBiz wiadomości Kolejne pomysły ZUS: albo praca, albo emerytura powszechna

Kolejne pomysły ZUS: albo praca, albo emerytura powszechna

04.11.2016, godz. 12:39
Tak wzrośnie twoja emerytura
foto: SHUTTERSTOCK

Osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego będą chciały nadal pracować, nie będą mogły równocześnie otrzymywać powszechnego świadczenia emerytalnego – to jedna z propozycji zmian w systemie emerytalnym przygotowanych przez ZUS.

Pomysły dotyczące tego, jaki kształt powinien mieć w przyszłości system emerytalny w Polsce ZUS zawarł w dwóch dokumentach – tzw. Zielonej Księdze (w której spisano wnioski z przeglądu systemu obecnie obowiązującego w naszym kraju) oraz Białej Księdze (zwierającej rekomendacje zmian). Obydwie trafiły już do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mają one pomóc rządowi w podjęciu decyzji dotyczących zmian w systemie.

Jakie propozycje przygotował ZUS? Ich treść znamy w tej chwili głównie z medialnych przecieków. Jednym z ostatnich jest informacja dotycząca osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się na kontynuowanie pracy zarobkowej.

Zobacz także: Rząd odbierze emerytalne przywileje policjantom?

Zgodnie z przygotowywaną wersją rekomendacji, do której dotarła PAP, Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce, by na emeryturę przechodziło się tylko raz, bez prawa przeliczenia świadczeń w razie dodatkowego zarobku. Osoby, które osiągną wiek emerytalny i zdecydują się dalej pracować, nie będą otrzymywać świadczenia powszechnego, ale nie będzie od nich pobierana składka na ubezpieczenie emerytalne.

Z zapisów Białej Księgi, do których dotarła PAP wynika również, że osoby, które nie będą miały odpowiedniego stażu pracy (co najmniej 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn), nie będą miały prawa do emerytury. Po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego ZUS wypłaci im jednorazowo wszystkie odprowadzone na ich konto składki. Będzie to tzw. „świadczenie zwrotne” (jego wysokość określana będzie na podstawie stanu aktywów emerytalnych – kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek za okres od 1999 r. do dnia wejścia w życie zmiany).

Zgodnie z pomysłami ZUS, emerytura powszechna, o której mowa jest w rekomendacjach ma być pierwszym z trzech filarów zreformowanego systemu emerytalnego. Za wypłacanie emerytur powszechnych odpowiadałoby państwo.

Czytaj również: 1000 zł brutto. Tak niską emeryturę dostaną dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie

W drugi filar stanowiłaby „emerytura zakładowa” finansowana ze składek odprowadzanych przez pracodawców i pracowników, bez świadczenia gwarantowanego, wypłacana po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

W trzecim filarze uzależnionym naszej własnej aktywności znalazłby się świadczenia dodatkowe oferowane i prowadzone przez komercyjne instytucje w oparciu o dobrowolne składki ubezpieczonych. 

ZUS rekomenduje także wprowadzenie zmian w zasadach przechodzenia na emeryturę przez przedstawicieli służb mundurowych oraz sędziów i prokuratorów.  W rekomendacjach zaproponowano przyznanie prawa do emerytury po 25 latach służby, ale świadczenie byłoby wypłacane dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidzianego w powszechnym systemie. Na wcześniejszą emeryturę nie mogliby przejść funkcjonariusze – pracownicy biurowi.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, tvn24bis.pl; oprac. MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: