SuperBiz wiadomości Kolejny krok do obniżenia wieku emerytalnego. Jest pozytywna opinia komisji sejmowej

Kolejny krok do obniżenia wieku emerytalnego. Jest pozytywna opinia komisji sejmowej

03.11.2016, godz. 17:07
sejm, posłowie
foto: EAST NEWS

Dzisiaj, 15 listopada, Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawi w Sejmie sprawozdanie z prezydenckiego projektu skrócenia wieku emerytalnego. Dwa tygodnie temu posłowie z sejmowej komisji zagłosowali za przyjęciem projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Za przyjęciem przyjęciem projektu było 20 posłów. 4 głosowało przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Projekt firmowany przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu w listopadzie 2015 r., jednak do niedawna prace nad nim przebiegały bardzo powoli. Przyspieszyły, kiedy pozytywną opinię dla projektu wydał rząd. Teraz zarówno posłowie, jak i sama premier Beata Szydło zapowiadają, że dokument zostanie przyjęty do końca tego roku.

Zobacz: Kaczyński: wiek ważniejszy od stażu pracy przy emeryturze

Obniżony wiek emerytalny ma zacząć obowiązywać od października 2017 r. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej chwili wiek przechodzenia na emeryturę jest w Polsce stopniowo podwyższany. Docelowo ma wynieść 67 lat. Kobiety mają go osiągnąć w 2040 r., zaś mężczyźni – w 2020. Zmiany te wprowadził poprzedni rząd. Obniżenie wieku emerytalnego oznacza powrót do stanu sprzed reformy.

Źródło: rmf24.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: