SuperBiz wiadomości Kolejny wielki pomnik Jezusa. Za 100 tys. zł zbudują Chrystusa Króla Wszechświata

Kolejny wielki pomnik Jezusa. Za 100 tys. zł zbudują Chrystusa Króla Wszechświata

31.08.2016, godz. 14:01
Remont figury Chrystusa w ŚwiebodzinieRemont figury Chrystusa w Świebodzinie
Remont figury Chrystusa w Świebodzinie foto: Super Express

O urodzie kolejnych stawianych w Polsce pomników można dyskutować, przeważnie jednak nie można im odmówić rozmachu. Nie będzie go też można odmówić planowanemu pomnikowi Chrystusa Króla Wszechświata, który ma powstać w Jaśle. Figura ma mierzyć 12 m (to jedna trzecia wysokości podobnej statui ze Świebodzina). Koszt budowy wyniesie 100 tys. zł. Kontrowersje może wzbudzać fakt, że pomnik powstanie na miejskiej działce, która nieodpłatnie zostanie przekazana Kościołowi.

Z inicjatywą wzniesienia 12-metrowej figury wyszedł jeden z parafian, który chciał, by stała się ona wotum dziękczynnym za wyleczenie go z ciężkiej choroby. Śmiały pomysł spodobał się części mieszkańców Jasła, którzy zaczęli tworzyć wokół bogobojnego inicjatora komitet budowy. Na wzniesienie figury wydały już zgodę władze kościelne z diecezji rzeszowskiej i proboszcz parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla. Na pomnik zgodzili się też miejscy radni, choć niejednogłośnie, a część z nich w ramach protestu w ogóle nie wzięła udziału w głosowaniu. Choć 100 tys. zł na budowę pomnika ma pochodzić ze składek mieszkańców, to jednak nie da się powiedzieć, by strona miejska żadnych kosztów nie poniosła. Pod budowę pomnika ma ona nieodpłatnie przekazać działkę!

ZOBACZ TEŻ: Rusza sprzedaż cegiełek na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego [ZDJĘCIA]

Ten właśnie fakt zbudza kontrowersje. „Jak można bezczelnie twierdzić, że [pomnik powstanie – red.] z pieniędzy pozabudżetowych! A działka to co, z nieba spadła? (…) Do gara nie ma co włożyć, ale w liczbie pomników i kościołów nikt nas nie pobije!” - tego typu głosy pojawiają się wśród czytelników serwisu nto.pl, który opisuje sprawę budowy pomnika. Tymczasem przewodniczący osiedla, na którym ma powstać statua, podkreśla, że z jej budowy korzyści będą płynęły także dla regionu, który liczy na wzmożenie ruchu turystycznego. Figura ma być widoczna z daleka, w dodatku 70 proc. planowanych kosztów budowy ma być przeznaczone na zagospodarowanie terenu wokół podstawy rzeźby i wzniesienie jego samego. Ze wzgórza, na którym stanie Jezus, roztacza się ponadto piękny widok na Jasło, który ma zachwycać turystów.

Źródło: nto.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: