SuperBiz wiadomości Kombinowanie wychodzi szpitalom bokiem. Zalegają ZUS-owi 132 mln zł!

Kombinowanie wychodzi szpitalom bokiem. Zalegają ZUS-owi 132 mln zł!

04.08.2016, godz. 15:08
Szpital
Szpital foto: SHUTTERSTOCK

Stan polskiej służby zdrowia jest przez wielu odbierany jako agonalny. Szpitalom brakuje pieniędzy, nic więc dziwnego, że szukają oszczędności, gdzie tylko mogą. Problem w tym, że wychodzi im to bokiem, bo często, bardziej lub mniej świadomie, robią to niezgodnie z prawem. Z tego powodu zalegają ZUS-owi 132 mln zł w związku z nadgodzinami pracowników.

Cały proceder jest wręcz śmiesznie prosty. Szpital, którego nie stać na zatrudnienie personelu medycznego po godzinach, powierza ich firmie zewnętrznej, która podpisuje z nimi umowę zlecenia. W ten sposób zakład medyczny może zaoszczędzić  na zwiększaniu stawki za dodatkową pracę. Okazuje się jednak, że to tylko pozorna oszczędność. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nawet jeśli jeden pracownik świadczy usługi w części w oparciu o umowę o pracę, a w części o zlecenie w drugiej firmie, to całość składek musi i tak zapłacić za niego zakład, na którego rzecz pracuje – w tym przypadku szpital! Tak wynika z wykładni przepisów, którą przygotował Sąd Najwyższy.

ZOBACZ TEŻ: Rewolucja w służbie zdrowia. Receptę załatwi pielęgniarka, zniknie NFZ

Czy to z braku wiedzy, czy umyślnie, mnóstwo placówek medycznych w całym kraju i tak decyduje się na podwójne zatrudnianie pracowników. Z racji nieprawidłowego opłacania składek ZUS zalegają teraz aż 132 mln zł! Kwota ta dotyczy 86 placówek na terenie całego kraju, narastała między 2013 a 2015 rokiem. Tylko na Opolszczyźnie szpitale zalegają ZUS-owi z kwotą 3,7 mln zł, a tamtejszy rekordzista sam nagromadził 2 mln zł nieprawidłowo odprowadzanych składek. Przed niezgodnym z prawem działaniem przestrzega szpitale sam ZUS. Tymczasem pojawiają się głosy, że żadne ostrzeżenia nie przyniosą skutku, bo szpitalom brakuje kadry medycznej i pieniędzy, a więc muszą szukać możliwości obejścia przepisów, nawet ryzykując, że sprawa się wyda.

Źródła: rp.pl, nto.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: