SuperBiz wiadomości Komisja Europejska krytykuje polski deficyt budżetowy

Komisja Europejska krytykuje polski deficyt budżetowy

22.05.2016, godz. 17:39
Parlament Europejski, Unia Europejska
foto: EAST NEWS

Komisja Europejska w rekomendacjach gospodarczych dla państw UE zauważyła, że jeśli Polska nie podejmie odpowiednich reform, może nie sprostać regułom dyscypliny finansowej Paktu Stabilności i Wzrostu.

- Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Co niepokojące zaznaczył, że jak na razie deficyt nie tylko nie spada, ale nawet rozmawia się o rozwiązaniach, które mogą go jeszcze zwiększyć.
Jeśli nasz kraj chce sprostać regułom dyscypliny finansowej Paktu Stabilności i Wzrostu powinien wdrożyć w życie reformy. KE wydała trzy rekomendacje dla Polski. Chodzi o dostosowanie fiskalne na poziomie 0,5 proc. PKB rocznie. Przesunięcie obciążeń podatkowych z pracy do innych podstaw podatkowych (np. konsumpcji, własności, kapitału). Ograniczenie nadmiernego stosowania niższych stawek VAT i uproszczenie systemu VAT. Mowa jest także o inwestycjach, a dokładnie usuwaniu przeszkód w inwestowaniu. - W przypadku Polski chodzi o usunięcie takich przeszkód w obszarze transportu, energetyki, budownictwa oraz planowania przestrzennego na poziomie władz lokalnych - powiedział wiceszef KE Valdis Dombrovskis.
- Biorąc pod uwagę, że polska gospodarka notuje dość silny wzrost, oczekujemy wzrostu gospodarczego na poziomie 3,6 - 3,7 w tym i przyszłym roku - to ważne, żeby wraz z tym silnym wzrostem gospodarczym deficyt budżetowy spadał – dodał wiceszef KE.

źródła: money.pl, tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: