SuperBiz wiadomości KOD ma nowego szefa! Kijowski zrezygnował przez faktury?

KOD ma nowego szefa! Kijowski zrezygnował przez faktury?

27.05.2017, godz. 16:54
Źródło: Super Express TV

Krzysztof Łoziński zosał przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji. Jego kontrkandydat. Mateusz Kijowski, zrezygnował ze startowania w wyborach na szefa KOD-u godzinę przed głosowaniem. Jako powód rezygnacji podał zastrzeżenia do audytu finansowego, nieoficjalnie mówi się, że nie zniósłby druzgoczącej porażki w wyborach. Prokuratura bada kwestię faktur wystawionych przez firmę Kijowskiego, MKM-Studio.

- Walne zgromadzenie delegatów przyjęło, moim zdaniem, nieprawdziwe sprawozdanie finansowe. Nie mogę tego firmować, niestety – tłumaczył Mateusz Kijowski mediom. Na godzinę przed głosowaniem zrezygnował z kandydatury na szefa KOD. 26 maja miał tylko jednego rywala na to stanowisko, Krzysztofa Łozińsiego.

Przeczytaj też: Kijowski został bohaterem kampanii reklamowej. Przez faktury dla KOD-u

Ze raportu Komisji Rewizyjnej, które Komitet Obrony Demokracji opublikował w maju, wynika, że należąca do Kijowskiego i jego żony firma MKM-Studio nie wykonała ani jednej usługi iformatycznej na rzecz KOD-u spośród tych, które widnieją na wystawionych przez nią fakturach. Istnienie tajemniczych sześciu faktur wystawionych Komitetowi Obrony Demokracji przez MKM-Studio 4 stycznia ujawniła „Rzeczpospolita". Wartość faktur wyniosła ponad 91 tys. złotych. Za kolejne dwie faktury opiewające na 30 tys. zł lider KOD zwrócił ruchowi pieniądze.

Zobacz także: Mateusz Kijowski wystawił KOD-owi faktury na ponad 90 tys. zł

„Komisja w dokumentacji Stowarzyszenia nie znalazła żadnych dokumentów świadczących o nawiązaniu współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem a spółką MKM-Studio. Brak jest jednoznacznego określenia dat rozpoczęcia współpracy czy zakresu zadań do wykonania. W świetle oświadczenia XXX (nazwisko jednego z usługodawcy, przyp. red.), trudno jest przyjąć tezę o nawiązaniu takiej współpracy, a przede wszystkim o świadczeniu przez MKM-Studio jakichkolwiek usług na rzecz SKOD" – można przeczytać w cytowanym przez „Rzeszpospolitą" dokumencie. Raport komisji zawiera także informacje o osobie, która od maja do grudnia 2016 r. wystawiła KOD-owi 10 faktur na usługi informatyczne, łącznie na 18 614,19 zł, a nie przeszło 90 tys. złotych.

Ponadto Komisja Rewizyjna zwróciła uwagę na brak potwierdzenia wykonania i odbioru pracy, chociażby protokołu odbioru wykonanych prac. Jak podkreślają autorzy raportu, tego typu protokuł powinien zostać sporządzony w przypadku tak wysokich faktur jak te wysawione przez MKM-Studio. „Pomimo prośby Komisji Rewizyjnej, ani spółka MKM-Studio, ani Mateusz Kijowski nie przedstawili też sprawozdania z wykonanych prac ani żadnych wyjaśnień" – napisano w raporcie.

Sprawę faktur Kijowskiego bada Prokuratura Okręgowa w Świdnicy. Kijowski nie został jeszcze przesłuchany. W ciągu najbliższego miesiąca powinno być wiadomo, czy działacz KOD-u usłyszy zarzuty działania na szkodę Komitetu Obrony Demokracji.

Oprac. na podst. tvn24.pl, rp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: