SuperBiz wiadomości Komornicy chcą odbierać majątek alimenciarzom. Apelują o zmiany w prawie

Komornicy chcą odbierać majątek alimenciarzom. Apelują o zmiany w prawie

22.09.2016, godz. 11:38
Alimenty
Alimenty foto: SHUTTERSTOCK

Dość niepłacenia alimentów! - takie przesłanie płynie z komunikatu prasowego rozsyłanego przez Krajową Radę Komorniczą (KRK). Przedstawia w nim ona swoje propozycje zmian w prawie, które skutecznie miałyby zmobilizować alimenciarzy do spłaty zobowiązań wobec swoich dzieci. Wśród propozycji jest m.in. zaostrzenie przepisów dotyczących licytacji komorniczych majątku uchylających się od obowiązku rodziców.

„W 2015 r. komornicy sądowi prowadzili ponad 610 tys. egzekucji o alimenty, w tym 60 tys. nowych spraw. Skuteczność egzekucji komorniczej w tym obszarze w 2015 r. wyniosła 20 proc. W I półroczu 2016 r. jest już ona na poziomie podobnym, jak w całym ubiegłym roku. Tyle spraw zakończyło się wyegzekwowaniem należności” - tymi słowami zaczyna się wspomniany na wstępie dokument. Rada podkreśla, że obecnie aż milion dzieci czeka na alimenty!

ZOBACZ TEŻ: Nie płacisz alimentów? Możesz trafić na rok do więzienia

Rada chwali pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce, by, alimenciarz, który spłaci zadłużenie, uniknął kary więzienia. Jej zdaniem skutecznie zmotywuje to wielu rodziców. To jednak nie wystarczy. KRK proponuje, by przede wszystkim zmniejszyć limit dotyczący części zarobków rodzica, której komornik nie może zająć, jeśli ktoś uchyla się od płacenia alimentów. Zdaniem Rady to przede wszystkim nieuchronność kary będzie miała wpływ na poprawę sytuacji. Dlatego też komornicy proponują, by zmienić zasady dotyczące licytacji ruchomości dłużnika alimentacyjnego. Obecnie po dwóch licytacjach, jeśli na majątek nie znajdą się chętni, procedura jest umarzana i alimenciarz nic nie traci.

ZOBACZ TEŻ: Niewolnicza praca polskich więźniów? Takiej zmiany chce Zbigniew Ziobro

KRK chce, by po drugiej bezskutecznej licytacji mienie można było sprzedać za połowę jego wartości, a nawet obniżać cenę aż do momentu, w którym znajdzie się zainteresowany kupnem. „Dobrym pomysłem mogłoby być także wprowadzenie możliwości orzekania przez sąd o prawie do zniszczenia ruchomości niesprzedanych na licytacji. Podobne rozwiązanie mogłoby dotyczyć sprzedaży nieruchomości, tj. powinna zostać wprowadzona możliwość sprzedaży nieruchomości za kwotę poniżej 2/3 wartości oszacowania” - wskazują komornicy. Chcą też surowo karać pracodawców zatrudniających alimenciarzy na czarno, przez co mogą oni ukrywać swoje dochody.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: