SuperBiz wiadomości Komornik zabierze 500 zł na dziecko? Jest takie ryzyko

Komornik zabierze 500 zł na dziecko? Jest takie ryzyko

23.02.2016, godz. 13:00
Rodzina, dzieci, rodzice
foto: EAST NEWS

Program "Rodzina 500+" rusza już w kwietniu, ale już teraz pojawiają się poważne obawy, że 500 zł na dziecko, które będzie m.in. przesyłane na konto bankowe rodziców, może zająć komornik. Choć ustawa zwalnia 500 zł na dziecko z egzekucji komorniczej, to specjaliści ostrzegają, że pomimo wszystko istnieje takie zagrożenie dla zadłużonych rodziców.

Nowa ustawa wprowadzająca 500 zł na dziecko nie będzie podlegać egzekucji komorniczej. Podobnie jak m.in. świadczenia rodzinne, integracyjne, z pomocy społecznej i funduszu alimentacyjnego oraz same alimenty. Natomiast od 1 kwietnia 2016 r. katalog ten zostanie poszerzony o świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+". Nie oznacza to, że komornicy nie będą mogli przejąć tych pieniędzy.

Zobacz koniecznie: Cały wzór wniosku o 500 zł na dziecko [POBIERZ WNIOSEK]

- 500 złotych na dziecko nie podlega żadnej ochronie, jeżeli zostanie przelane na konto. Jeżeli komornik poczeka, aż środki znajdą się na koncie, to po prostu je zajmie - mówi "SE" mecenas Tomasz Parol, który w tej sprawie złożył w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej propozycję poprawki.

W skrócie wygląda to tak, że komornik zajmując konto bankowe nie zna źródeł przelewów i przejmuje pieniądze, które się na nim pojawiają. Aby się przed tym ustrzec pieniądze wolne z mocy prawa od egzekucji, dłużnik powinien jak najszybciej złożyć u niego wniosek o zwolnienie wraz z uzasadnieniem i dokumentem świadczącym o tym, że rachunek jest zasilany przez takie środki. Może nim być np. historia konta za okres trzech miesięcy - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".


Źródło: "Super Express"/"Dziennik Gazeta Prawna"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: