SuperBiz wiadomości Koniec finansowych tajemnic! NBP otwiera Centrum Pieniądza [WIDEO]

Koniec finansowych tajemnic! NBP otwiera Centrum Pieniądza [WIDEO]

21.04.2016, godz. 16:56
Ekspozycja Centrum Pieniądza NBP
Ekspozycja Centrum Pieniądza NBP foto: NBP

Zachwycająca – tak jednym słowem można opisać ekspozycję, którą przygotowano w nowo otwartym Centrum Pieniądza NBP. Opinia ta nie jest na wyrost. Byliśmy na otwarciu placówki z kamerą i nie mogliśmy wyjść z podziwu. Już niedługo to nowe miejsce na turystycznej mapie Warszawy będzie mógł odwiedzić każdy. I to zupełnie za darmo!

Źródło: Piotr Osiński

„Centrum Pieniądza NBP to placówka edukacyjna łącząca klasyczne formy ekspozycyjne z interaktywnymi rozwiązaniami multimedialnymi” - gdy ktoś czyta tak skomplikowany opis działalności, do głowy może przyjść mu tylko jedno: „nuda!”. Trzeba jednak pamiętać, że czasy, w których muzea kojarzyły się z zakurzonymi, spowitymi pajęczynami eksponatami, których nie wolno dotykać, odeszły do lamusa. Teraz wystawy naprawdę potrafią zachwycić.

ZOBACZ TEŻ: Skąd się wzięły pieniądze? Poznaj ich historię - od barteru do bitcoina

Tak jest też w przypadku ekspozycji przygotowanej przez NBP. Fantastyczna wystawa rozmieszona jest w aż 16 salach. Dokładne obejrzenie wszystkiego za jednym razem jest niemal niemożliwe, ale nie ma co na to narzekać – tak ciekawe miejsce warto odwiedzić bowiem kilka razy, tym bardziej, że wstęp będzie bezpłatny. Co można zobaczyć w Centrum? Do najciekawszych eksponatów należy choćby replika szwedzkiej monety z XVII w. ważącej aż 20 kg, spektakularnym miejscem jest też skarbiec, w którym można własnoręcznie sprawdzić, jak ciężka jest sztabka złota o wartości ok. 500 tys. dolarów (2 mln zł)!

Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka (pomysłodawcy utworzenia placówki i prezesa NBP w latach 2007-2010), który zginął w katastrofie smoleńskiej, ma nie tylko walor rozrywkowy, ale i edukacyjny. NBP chce, by finanse nie miały przed Polakami żadnych tajemnic. Podczas zwiedzania ekspozycji będzie się można dowiedzieć, jak zbadać autentyczność pieniędzy, poznać zagadnienia związane z rynkiem finansowym czy też porozmawiać z wirtualnym maklerem objaśniającym pojęcia giełdowe.

ZOBACZ TEŻ: Uważaj, wymieniając zniszczone banknoty. Możesz dostać tylko pół ich wartości

Centrum Pieniądza zostało uroczyście otwarte 20 kwietnia, możliwość jego zwiedzenia mieli zaproszeni dziennikarze. Byliśmy tam także my. Po przemówieniu wygłoszonym przez prezesa NBP Marka Belkę przeszliśmy się po ekspozycji z kamerą, efekty naszej pracy możecie zobaczyć w materiale wideo. Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w Noc Muzeów, 14 maja. Po otwarciu wszystkie informacje, jak dokonać rezerwacji darmowych biletów, znajdą się na stronie cpnbp.pl.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: