SuperBiz wiadomości Koniec gimnazjów. Jak zmieni się rekrutacja do szkół średnich?

Koniec gimnazjów. Jak zmieni się rekrutacja do szkół średnich?

24.01.2017, godz. 16:13
Uczniowie na egzaminie
foto: SHUTTERSTOCK

Od przyszłego roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie proces wygaszania gimnazjów. W trzy lata obecny system oświaty zostanie przekształcony w ośmioletnią podstawówkę oraz czteroletnie liceum, technikum i zawodówkę. Zobacz, jak będzie wyglądała rekrutacja do szkół średnich w okresie zmian, a jak później.

Jak czytamy serwisie gazetaprawna.pl, kwestie te uregulowało w rozporządzeniu Ministerstwo Edukacji Narodowej. Z jego treści wynika, że w roku 2017/2018 wszystkich uczniów będzie obowiązywał jeszcze egzamin gimnazjalny. Za to w kolejnym roku szkolnym rekrutacja do szkół średnich będzie już prowadzona dwutorowo. Uczniów obecnych szóstych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów jako pierwszych będzie obowiązywał egzamin ósmoklasisty, zaś starsze roczniki wciąż będą zdawały egzamin gimnazjalny. Z każdym kolejnym rokiem liczba osób w drugiej z wymienionych grup będzie malała.

Sprawdź także: Reforma gimnazjum. Gdzie posłać dziecko w roku 2017/2018? [HARMONOGRAM ZMIAN, INFOGRAFIKA]

Jednak wyniki egzaminu gimnazjalnego lub ósmoklasisty to nie jedyne kryterium brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu do szkoły średniej w okresie wygaszania gimnazjów i później. Znaczenie będą miały ponadto oceny z języka polskiego i matematyki wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, a także z dwóch innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora danej szkoły średniej. Poza tym pod uwagę będą brane również szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie oraz ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem.

Czytaj też: Za reformę edukacji zapłacimy miliony. Samorządy już liczą koszty

Egzamin ósmoklasisty nie będzie różnił się istotnie od gimnazjalnego. Zostanie bardzo podobnie skonstruowany. Obejmie trzy przedmioty obowiązkowe, czyli język polski matematykę i język obcy oraz jeden dodatkowy przedmiot. Uczeń będzie miał do wyboru pięć opcji: historię, biologię, chemię, fizykę i geografię.
Egzamin z przedmiotu dodatkowego uczniowie będą mogli zdawać dopiero w roku szkolnym 2021/2022. W okresie przejściowym, tj. w latach 2018–2021, na egzaminie ósmoklasisty będą obowiązywały jedynie przedmioty obowiązkowe.

Źródło: gazetaprawna.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: