SuperBiz wiadomości Koniec największego strajku na kolei od 50 lat

Koniec największego strajku na kolei od 50 lat

11.08.2016, godz. 09:12
Przewoźnik kolejowy Southern
foto: Wikimedia Commons

Koniec wielkiego strajku kolejowego w Wielkiej Brytanii. Acas, brytyjska organizacja rządowa odpowiedzialna za rozwiązywanie sporów pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi, poinformowała w środę o osiągnięciu porozumienia ws. zawieszenia strajku na liniach kolejowych Southern w południowej Anglii.

Trwający od poniedziałku strajk konduktorów zrzeszonych w Krajowym Związku Robotników Kolejowych, Morskich i Transportu (RMT) sprawił, że Southern, największy przewoźnik w południowo-wschodniej Anglii, którego pociągi obsługują m.in. lotniska w Brighton i port lotniczy Gatwick, realizował w tym czasie zaledwie około 60 proc. rozkładowych połączeń. W efekcie nawet do 300 tys. osób miało problemy z codziennym dotarciem do pracy i domu.

Zobacz także: Szykują się zmiany dla kierowców. Będzie nowy wzór tablic rejestracyjnych?

Władze związkowe poinformowały w środę o zawieszeniu strajku i wznowieniu normalnego systemu zmianowego od godz. 22. Southern poinformowało jednak, że w czwartek pociągi wciąż będą jeździły przez większość dnia według strajkowego rozkładu jazdy; normalny rozkład powinien zostać przywrócony w pełni w piątek.

Według szacunków opublikowanych przez gazetę "Evening Standard" strajk i związane z nim niedogodności dla pasażerów przynosiły nawet 20 milionów funtów strat dziennie dla londyńskiej gospodarki ze względu na problemy dojazdowe wielu osób, które mieszkają poza Londynem, ale dojeżdżają do stolicy do pracy.

Brytyjskie koleje zostały sprywatyzowane w 1993 roku i są zarządzane przez kilkunastu prywatnych przewoźników na podstawie udzielonych im przez rząd licencji.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: