SuperBiz wiadomości To koniec ochrony środowiska w Polsce? Ministerstwo kontra organizacje ekologiczne

To koniec ochrony środowiska w Polsce? Ministerstwo kontra organizacje ekologiczne

09.12.2016, godz. 15:45
JAN SZYSZKO
JAN SZYSZKO foto: Super Express

Zmiany w ustawie o ochronie środowiska w praktyce oznaczają pozbawienie organizacji pozarządowych wpływu na decyzje rządu podejmowane w tej sprawie, a nawet likwidacje całego systemu – alarmują od wczoraj Greenpeac i Greenamind. Dziś (9.12.) resort ministra Szyszki w specjalnym oświadczeniu zaprzeczył, że jakiekolwiek prace w tej sprawie są prowadzone. Teraz organizacje ekologiczne opublikowały dokumenty potwierdzające ich słowa.

Greenpeace Polska i Fundacja Greenmind od wczoraj ostrzegają w mediach, a także na swoich profilach w portalach społeczenościowych, że Ministerstwo Ochrony Środowiska planuje zmiany w przepisach, które oznaczają: 
a) likwidację Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i dyrekcji regionalnych, zastąpienie ich nową instytucją o ograniczonych kompetencjach,
b) daleko idące zmiany w wydawaniu ocen oddziaływania na środowisko,
c) zniesienie kontroli nad Lasami Państwowymi w sprawach dotyczących ochrony przyrody,
d) drastyczne ograniczenie możliwości udziału społeczeństwa w ochronie środowiska.

– Te, oraz kilkanaście innych zmian wymienionych w piśmie ministra, oznaczają de facto koniec systemu ochrony przyrody w Polsce. To także prosta droga do  dramatycznego załamania inwestycji finansowanych przez Unię Europejską, a w konsekwencji utraty przez Polskę miliardów euro – informują organizacje.

Czytaj również: CBA sprawdzi majątek ministra Jana Szyszki. Zapomniał o "stodole" wartej 500 tys. zł?

W reakcji na te informacje resort opublikował dziś oświadczenie, w którym czytamy: „w Ministerstwie Środowiska nie toczą się prace legislacyjne dotyczące ustaw prawo ochrony środowiska oraz udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Jednocześnie informujemy, że projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji od ponad 5 miesięcy. Apelujemy o publikowanie sprawdzonych informacji dotyczących aktów prawnych, które zamieszczane są w oficjalnych publikatorach Ministerstwa Środowiska i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”.

Okazuje się jednak, że przymiarki do wprowadzenia zmiany, o których informowały Greenpeace Polska i Fundacja Greenmind  są jednak prowadzone – tak przynajmniej wynika z pisma podpisanego przez Ministra Środowiska Jana Szyszkę skierowanego do Premier Beaty Szydło. Organizacje postanowiły upublicznić jego treść. I zapowiedziały także, że wkrótce przekażą kolejne informacje na tena temat.MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: