SuperBiz wiadomości Koniec OFE. Aż 75 procent środków trafi do IKE

Koniec OFE. Aż 75 procent środków trafi do IKE

22.12.2016, godz. 18:02
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował przyjęcie zmian w systemie emerytalnym. 25 proc. środków zgromadzonych w OFE trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a 75 proc. na IKE.

W ramach reformy 25 proc. środków zgromadzonych w OFE ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na subkontach prowadzonych przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE. Środki te mają znaleźć się na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) w ramach III filaru.

Zobacz też: Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Sprawdź, ile dostaniesz

W Informacji Rady Ministrów była także mowa o konieczności stworzenia powszechnych, dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych w ramach III filaru systemu emerytalnego, opartych na automatycznym zapisie pracowników. Ta rekomendacja jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE wicepremiera Mateusza Morawieckiego o której głośno było w lipcu.

Sprawdź również: Wdowy po Kiszczaku i Jaruzelskim wciąż z wysokimi świadczeniami [EMERYTURY ESBEKÓW]

- Nasza propozycja zmierza do tego, aby większość środków zgromadzonych w OFE znalazło się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków, zasilając w ten sposób ich prywatne oszczędności na jesień życia. Chcemy też, żeby wypracowane przez nas rozwiązania w jak największym stopniu pracowały na rzecz rozwoju polskiej gospodarki - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki, który jest jednocześnie przewodniczący KERM.

 

źródło: money.pl, tvn24bis.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: