SuperBiz wiadomości Koniec pieniędzy na mieszkania dla młodych

Koniec pieniędzy na mieszkania dla młodych

15.03.2016, godz. 17:57
mieszkania
foto: dreamstime

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków z limitu 2016 r. w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” dotyczącego finansowego wsparcia zakupu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Realizację rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” przewidziano na pięć lat - od 2014 do 2018 roku. Ustawa budżetowa przewiduje w każdym roku inny limit środków na wypłatę bezzwrotnego wsparcia. Tegoroczny limit wynosił 730 mln zł. Ta pula ekspresowo się kurczy. Choć jeszcze nie minął pierwszy kwartał roku, to zarezerwowano już 95 proc. całej kwoty przeznaczonej na 2016 rok.

Zobacz: Agencja opiekunek - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego teraz zgodnie z zasadami ustawowymi programu MDM (art. 37 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi), pozostałe 5 proc. środków zaplanowanych w budżecie zostanie wykorzystane na zapewnienie finansowania wniosków złożonych w dniu ogłoszenia informacji o wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków oraz na realizację dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu przeznaczonego dla beneficjentów programu, którym urodziło się lub zostało przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.


Jednak BGK w swoim komunikacie próbuje uspokoić młodych Polaków i informuje, że bez względu na stan wykorzystania limitu na 2016 r. w dalszym ciągu nabywcy mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania nastąpi... dopiero w 2017 lub 2018 r. Limit środków wynosi odpowiednio 746 mln zł na 2017 r. i 762 mln zł na 2018 r.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: