SuperBiz wiadomości Koniec wiz dla Ukraińców!

Koniec wiz dla Ukraińców!

11.05.2017, godz. 17:08
Flaga Ukrainy
foto: SHUTTERSTOCK

To już potwierdzone: Rada Europejska zatwierdziła zniesienie wiz dla Ukraińców, co oznacza, że będą oni mogli o wiele łatwiej podróżować po krajach Unii Europejskiej. Ruch bezwizowy będzie obowiązywał ich przez 90 dni, raz na pół roku, jeśli udadzą się w podróż biznesową, turystyczną albo w sprawach rodzinnych.

Regulacje obejmą wszystkie kraje Unii Europejskiej poza Wielką Brytanią (będącą już formalnie w trakcie Brexitu) i Irlandią. Nowelizacja rozporządzenia dotycząca tzw. państw trzecich, których obywatele dotychczas musieli posiadać wizy podczas przekraczania granic lub ściśle określająca tych, którzy tego przymusu nie mieli, wymienia obywateli Ukrainy jako grupę, która należeć będzie do krajów o ruchu bezwizowym.

ZOBACZ TEŻ: Ile zarabia w Polsce Ukrainiec, a ile Polak? [ZESTAWIENIE]

Sami główni zainteresowani czekali na tę decyzję od lat, bowiem znacznie ułatwia podroż na okres trzech miesięcy do pracy w krajach Zachodu. Prace nad tym projektem trwały już od kwietnia 2016 r., ale został on zablokowany na parę miesięcy m.in. przez Francję i Niemcy, które nie zgadzały się na liberalizację systemu bezwizowego. Obawy te były związane z obecnym problemem migracji, który w tych krajach ostatnio szczególnie przybrał na sile.

ZOBACZ TEŻ: NBP: Płace w Polsce nie idą w górę przez Ukraińców!

Sprawę rozwiązano w ten sposób, że w razie gdyby zwiększył się napływ nielegalnych migrantów z danego kraju, pogorszyła się współpraca z krajem trzecim w dziedzinie readmisji czy zagrażałoby to bezpieczeństwu wewnętrznemu danego państwa, ruch bezwizowy może zostać cofnięty. Nowelizacja zostanie podpisana i wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.

Źródło: wnp.pl

tagi: ukraina wizy
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: