SuperBiz wiadomości Koniec z gigantycznymi odprawami prezesów? PiS chce je wysoko opodatkować

Koniec z gigantycznymi odprawami prezesów? PiS chce je wysoko opodatkować

20.11.2015, godz. 14:13
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Co jakiś czas, kiedy prezesi są odwoływani z foteli w spółkach skarbu państwa, z niedowierzaniem słyszymy o milionowych kwotach odpraw, które otrzymują. PiS mówi temu stanowi rzeczy dość. W Sejmie jest już ustawa, która zakłada opodatkowanie gigantycznych odpraw 65-procentowym podatkiem!

Prezesi dostają odprawy, ponieważ w ich umowach widnieją klauzule o zakazie konkurencji, co oznacza, że przez jakiś czas po opuszczenia stanowiska nie mogą pracować. Dlatego też jest im wypłacana pensja i odprawa, aby mogli się utrzymać. PiS w samym tym mechanizmie nie widzi niczego złego, ale w kwotach odpraw już tak.

ZOBACZ TEŻ: Kolejny wzrost pensji. Polacy zarabiają najlepiej od kwietnia!

Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest już projekt partii, który zakłada, że okres, w którym były prezes spółki skarbu państwa będzie pobierał pensję, nie będzie mógł być dłuższy niż 12 miesięcy, a odprawa nie będzie mogła być wyższa niż trzykrotność tej pensji.

ZOBACZ TEŻ: Firma farmaceutyczna chce zmienić nazwę przez… terrorystów!

Jeśli ktoś będzie miał w umowie zapis o zakazie konkurencji dłuższy niż rok, każda złotówka, którą otrzyma po 12 miesiącach, będzie opodatkowana rzeczoną 65-procentową stawką. Także odprawy wyższe niż trzykrotność wynagrodzenia będą obciążone takim podatkiem. Jeśli wspomniana ustawa przejdzie przez Sejm, ma szansę wejść w życiu już od 1 stycznia 2016 r.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: