SuperBiz wiadomości Koniec z paleniem na plażach? Pomysł na wakacje wolne od dymu

Koniec z paleniem na plażach? Pomysł na wakacje wolne od dymu

08.08.2016, godz. 13:43
BRUDNE PLAŻE.
foto: Super Express

W Polsce zmorą nadmorskich plaż są gęsto porozstawiane parawany, a Włosi zmagają się z zaśmiecaniem plaż niedopałkami papierosów. Zrodziły się dwa pomysły jak z tym walczyć. Pierwszy przewiduje wprowadzenie kieszonkowych popielniczek, a drugi mówi o całkowitym zakazie palenia na plażach w całym kraju.

Z inicjatywą zakazu palenia na plażach we Włoszech, wystąpiła organizacji obrony praw konsumentów Codacons z Pescary.

Plaże są całkowicie zatłoczone, a dzieci wdychają dym z papierosów - argumentuje stowarzyszenie. Przytacza alarmujące wyniki badań ekspertów z krajowego Instytutu Walki z Rakiem, którzy przed kilkoma laty zbadali skład powietrza na masowo uczęszczanej plaży w Bibione, koło Wenecji. Naukowcy ustalili, że zanieczyszczenie powietrza z powodu wysokiego stężenia dymu papierosowego jest tam wyższe niż w miejscach natężonego ruchu ulicznego.

Zobacz również: Mandaty za parawany nad Bałtykiem. Gdzie ich nie rozłożysz?

Podobny przepis od dwóch lat obowiązuje na plaży w Bibione, gdzie po raz pierwszy we Włoszech zakazano palenia na plaży. Według stowarzyszenia byłby to następny logiczny krok po niedawnym wejściu w życie zakazu palenia w samochodzie w obecności dzieci i kobiet w ciąży.

Urzędnicy miejscy w Pescarze nad Adriatykiem proponują inne - dla palaczy, co mniej radykalne rozwiązanie - kieszonkowe popielniczki.

Mała popielniczka na plaży jest konieczna - argumentują pomysłodawcy tego oryginalnego prezentu dla 800 pracowników wszystkich urzędów i instytucji podległych władzom miasta nad Adriatykiem. W środku sezonu letniego otrzymali oni informację, że mogą odebrać specjalne popielniczki. Łącznie wyprodukowano ich 3 tysiące.

Pomysłu broni przedstawicielka władz Pescary Sandra Santavenere, która w lokalnej prasie nie zgodziła się z opinią, że jest to marnowanie publicznych pieniędzy pochodzących z Unii. Wyjaśniła , że na ten cel wydano 2100 euro, czyli po 0,70 euro na jedną plażową popielniczkę.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: