SuperBiz wiadomości Koniec ze szpilkami w pracy? Parlament przegłosuje firmowy dress code

Koniec ze szpilkami w pracy? Parlament przegłosuje firmowy dress code

26.01.2017, godz. 13:56
Za brak szpilek zwolnili ją z pracy. Teraz chcą zaostrzyć prawo
foto: SHUTTERSTOCK

Ponad 152 tys. osób podpisało się pod petycją w sprawie noszenia szpilek. Domagają się wprowadzenia przez ustawodawców przepisów, które zakazywałyby zmuszania pracownic do noszenia wysokich obcasów. 6 marca br. petycję rozpatrzy brytyjski parlament.

Komisja parlamentarna w Wielkiej Brytanii zajęła się kwestią noszenia szpilek w pracy. W marcu parlamentarzyści będą debatować nad tym, czy biurowy dress code jest dyskryminujący dla kobiet. Co czeka firmy, w których kobiety obowiązuje wymóg noszenia niewygodnego obuwia?

O szpilkach w pracy zrobiło się głośno w 2016 r., kiedy zatrudniona w PwC Brytyjka została odesłana do domu, ponieważ nie chciała założyć butów na wysokim obcasie. Nicola Thorp dostała pracę tymczasową na stanowisku recepcjonistki za pośrednictwem agencji zatrudnienia Portico. Kiedy przyszła do pracy w czarnych butach na płaskiej podeszwie, została zwolniona. Kobieta nagłośniła sprawę w mediach i zorganizowała akcję społeczną, w której domaga się równego traktowania kobiet i mężczyzn w pracy. Zainicjowana przez nią petycja trafiła do Izby Gmin.

Przeczytaj również: 500+: Realizując ten program, robimy ruch wstecz. WYWIAD z Henryką Bochniarz

Nicola Thorp walczy z niezdrowym obuwiem i make upem. Jak twierdzi, firma, w której pracowała, ma specjalne wymogi odnośnie makijażu czy koloru paznokci. Była recepcjonistka stanowczo sprzeciwia się zmuszaniu kobiet do malowania powiek i robienia manicure'u zgodnie z firmowymi wytycznymi.

- Początkowo postanowiłam skupić się na szpilkach, ponieważ to jawna dyskryminacja, która wywołuje u kobiet ból, ale oczekiwanie od kobiet, żeby nosiły makijaż, również powinno zostać zakwestionowane. (...) Make-up został stworzony po to, aby kobieta wyglądała bardziej atrakcyjnie, a nie profesjonalnie. Powinniśmy zadać pytanie, czy pracodawcy chcą, aby ich pracownice wyglądały atrakcyjnie, czy też – profesjonalnie – powiedziała aktywistka w rozmowie z „The Telegraph".

Zobacz także: Kobiety w zarządach spółek. WYWIAD z Irene Natividad

Ostateczna decyzja ustawodawców nie jest jeszcze znana, ale dużo wskazuje na to, że brytyjskie prawo będzie chroniło kobiety, które nie chcą nosić szpilek.

- Spraw, aby wymaganie od kobiety noszenia szpilek w pracy stało się nielegalne. W Wielkiej Brytanii firmy w dalszym ciągu mogą legalnie zmuszać kobiety do noszenia wysokich obcasów wbrew ich woli. Przepisy normujące dress code powinny zostać zmienione tak, aby kobiety miały opcję zakładania butów na płaskiej podeszwie. Obecnie obowiązujący formalny dress code jest przestarzały i seksistowski – można przeczytać na oficjalnej stronie z petycją.

Oprac. na podst. telegraph.co.uk, tvn24bis.pl, youtube.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: