SuperBiz wiadomości Konto osobiste może dać dostęp do wielu korzyści

Konto osobiste może dać dostęp do wielu korzyści

12.04.2011, godz. 02:00
IzabellaKamińska
foto:

Rozmowa z Izabellą Kamińską, Dyrektor Segmentu Klientów Detalicznych, Bank Millennium

- Czy świadomie wybieramy produkty bankowe, z których korzystamy?

- Polacy coraz staranniej wybierają produkty finansowe, z których korzystają, i stają się coraz bardziej świadomymi klientami. Na podstawie niedawno przeprowadzonych przez Bank Millennium szczegółowych badań można stwierdzić, że Polacy wiedzą, czego oczekują od banku. Szczególnie widać to na przykładzie kont bankowych, które stanowią podstawowy produkt finansowy i są "furtką" do świata bankowości. W ramach oferty kont osobistych banki oferują różne korzyści, które odpowiadają różnorodnym potrzebom klientów. Decyzję o wyborze konta powinniśmy podjąć świadomie. Aby dobrać najwłaściwsze dla siebie konto, dobrze jest zapoznać się przynajmniej z kilkoma ofertami.

- Czy banki oferują bezpłatne konta bankowe? Czy cena rzeczywiście jest najważniejsza w przypadku rachunku bieżącego?

- W przeprowadzonych przez nas badaniach jako najważniejsze cechy dobrego rachunku bankowego klienci wskazali: bezpłatne prowadzenie rachunku, bezpłatną kartę do konta, bezpłatne przelewy internetowe oraz możliwość dokonywania bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów w kraju.

Coraz częściej banki oferują prowadzenie rachunku za darmo, ale przy wyborze konta powinniśmy zwrócić uwagę także na inne opłaty i prowizje, np. za kartę do konta. Ponieważ nasza współpraca z bankiem nie będzie się jedynie ograniczała do prowadzenia w nim rachunku, powinniśmy także sprawdzić, czy inne produkty (np. lokaty, kredyty), z których będziemy korzystać w przyszłości, bank oferuje na atrakcyjnych warunkach.

- Jakie warunki muszą być spełnione, żeby konto było prowadzone za darmo?

- Każdy bank może proponować inne warunki, których spełnienie umożliwia bezpłatne prowadzenie konta. Może to być minimalna kwota miesięcznych wpływów na konto. Należy jednak sprawdzić, czy wysokość wpływów, określona przez bank, jest dla nas odpowiednia. Często bezpłatną kartę do konta można uzyskać, wykonując miesięcznie minimalną liczbę płatności tą kartą.

W przypadku Dobrego Konta, oferowanego przez Bank Millennium, konto i karta do konta są bezpłatne. Wystarczą łączne wpływy miesięczne na konto w wysokości 1000 złotych oraz przynajmniej jedna w miesiącu płatność kartą w sklepie. Przy spełnieniu tych warunków posiadacze Dobrego Konta mogą także bezpłatnie wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w całej Polsce. Ale to nie wszystko. Także przelewy przez Internet są bezpłatne. Dodatkowo można otrzymać zwrot 3 proc. wartości wydatków na zakupy dokonanych kartą do konta we wszystkich supermarketach, sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych w całej Polsce. W ciągu roku można oszczędzić w ten sposób nawet 600 złotych. To poważny zastrzyk dla domowego budżetu.

- Jak banki mogą próbować wyróżnić swoją ofertę?

- W Banku Millennium zdecydowaliśmy się nagradzać posiadaczy Dobrego Konta, którzy aktywnie korzystają ze swojego rachunku. Nasi klienci mogą oszczędzać, robiąc codzienne zakupy w sklepach spożywczych, supermarketach i na stacjach benzynowych. Płacąc kartą, otrzymują zwrot 3 proc. wydatków. W ten sposób zyskują nawet do 600 zł rocznie.

Inne banki starają się uatrakcyjnić swoją ofertę, dodając do konta np. ubezpieczenia lub ułatwiając korzystanie z opieki medycznej. Jeszcze inne starają się zachęcić klientów do otwarcia rachunku, oferując nagrody rzeczowe lub pieniężne. Niezależnie od atrakcyjności dodatkowych korzyści należy zawsze zastanowić się, czy oferowany produkt bankowy spełnia nasze oczekiwania i czy jesteśmy skłonni korzystać z niego w przyszłości. Niezmiernie istotne jest również sprawdzenie, czy nie trzeba spełnić takich warunków, które mogą być poza zasięgiem naszych możliwości finansowych.

- Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając konto?

- Ważnym kryterium wyboru banku jest również możliwość obsługi w taki sposób, jaki jest dla nas najwygodniejszy w danej chwili. Najkorzystniej jest mieć możliwość obsługi konta przez funkcjonalny i przyjazny w obsłudze serwis internetowy oraz serwis telefoniczny, dzięki którym możemy zaoszczędzić wiele czasu. Istotne jest także, aby w razie potrzeby mieć dostęp do szerokiej sieci placówek banku.

- Podsumowując - czym głównie powinniśmy się kierować, wybierając dobry rachunek bankowy?

- Zastanówmy się przede wszystkim, jakie są nasze potrzeby i przyjrzyjmy się ofertom banków, tak, aby jak najlepiej dopasować konto do naszych oczekiwań. Dziś oferta banków jest bardzo szeroka, a w niektórych przypadkach dzięki rachunkowi bankowemu możemy zyskać dostęp do dodatkowych, znaczących korzyści. Warto więc poświęcić parę chwil na porównanie ofert kilku wybranych banków, aby móc później stwierdzić, że nasze konto jest naprawdę dobre.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: