SuperBiz wiadomości Kontrola 500+. Urzędnik nie może żądać paragonów

Kontrola 500+. Urzędnik nie może żądać paragonów

01.06.2016, godz. 12:34
smutne dziecko, wystraszone dziecko
foto: EAST NEWS

W całym kraju ruszają kontrole rodzin, które pobierają zasiłek z rządowego programu 500+. Do kogo mogą przyjść urzędnicy, w jaki sposób mają prawo kontrolować rodziny i na jakiej podstawie zamienią świadczenie pieniężne na pomoc rzeczową

Do kogo przyjdzie kontrola?
DO WYBRANYCH RODZIN. Urzędnicy przyjdą do tych rodzin, co do których istnieje niebezpieczeństwo marnowania pieniędzy. – Nie będą to kontrole losowych rodzin. Dopiero gdy ktoś nas poinformuje o zaniedbanych dzieciach będziemy sprawdzać – uspokaja Marzena Szuleta, kierownik Biura Świadczeń Rodzinnych z Kalisza. Chodzi o skrajne przypadki, gdy pieniądze byłyby przeznaczane np. na alkohol.

Zobacz również: Mapa wstydu. Sprawdź, gdzie brakuje pieniędzy na obsługę 500+

Kiedy przyjdą urzędnicy?
GDY ZOSTANĄ ZAALARMOWANE. Instytucje wypłacające zasiłek czekają na sygnały od osób prywatnych, szkół, przedszkoli, ośrodków pomocy społecznych. – Jeśli dotrą do nas sygnały, że w rodzinie pieniądze są źle przeznaczane, od razu poprosimy opiekę społeczną o wywiad środowiskowy – mówi Marzena Szuleta. – Jeśli nauczyciel zauważy, że dziecko jest głodne albo brudne, powinien nas o tym poinformować – mówi urzędniczka.

Czy mogą żądać paragonów?
NIE. Z rozmów z rodzicami pobierającymi zasiłek widać, że różne rodziny różnie będą pożytkować pieniądze. – Niektórzy są odkładać na studia dzieci, inni kupią pralkę, inni przeznaczą na odzież – mówi Szuleta i dodaje, że rodzice absolutnie nie muszą zbierać i przechowywać rachunków ani paragonów.

Na jakiej podstawie odbędzie się kontrola?
NA PODSTAWIE USTAWY. W sytuacjach krytycznych działa artykuł 9 ustawy wprowadzającej program Rodzina 500+. - Zgodnie z nim pracownik socjalny po rozpoznaniu sytuacji rodziny może podjąć decyzję o zamianie wysokości świadczenia wypłacanego w formie pieniężnej na pomoc rzeczową bądź usługę. Może opłacić żłobek, przedszkole, obiady, zapłacić za dodatkowe zajęcia edukacyjne – wyjaśniała przy wprowadzaniu Programu 500 + minister Rafalska.

Czy mają prawo do zabrania świadczenia?
NIE. Jeśli pieniądze ze świadczenia zostaną zmarnotrawione przez rodziców urzędnicy mogą mają prawo wstrzymać wypłatę w gotówce i środki finansowe zamienić na pomoc rzeczową. - Nikomu jednak nie zostanie zabrane – uspokaja Marzena Szuleta.

Na co powinny być wydane pieniądze ze świadczenia 500+?
NA POTRZEBY DZIECI. Środki pochodzące z Programu Rodzina 500+ przeznaczone mają być na potrzeby dzieci. Wolno je zatem wydać na żywność, odzież, artykuły szkolne, szkoły i kursy językowe.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: