SuperBiz wiadomości Korzystne zmiany w zasiłkach dla matek z własnym biznesem

Korzystne zmiany w zasiłkach dla matek z własnym biznesem

28.10.2015, godz. 14:26
Pracująca matka
foto: SHUTTERSTOCK

Wygląda na to, że końca dobiegł spór dotyczący nowych przepisów ws. zasiłków macierzyńskich dla kobiet prowadzących swoją działalność gospodarczą. Prezydent podpisał właśnie ustawę, likwidującą niesprawiedliwe zapisy wcześniejszego projektu, na które skarżyły się matki prowadzące działalność gospodarczą.

Problem z nowymi przepisami rozpoczął się w połowie tego roku, kiedy posłowie chcieli zalepić lukę prawną pozwalającą matkom prowadzącym działalność gospodarczą na nieuczciwe zachowanie wobec państwa. Chodziło o to, że były kobiety, które zakładały firmę, wpłacały jedną składkę ZUS wynoszącą 3 tys. zł, po czym działalność od razu zawieszały, ale nabywały prawo do zasiłku macierzyńskiego w kwocie 7 tys. zł miesięcznie.

ZOBACZ TEŻ: 17 zł i 77 gr – tyle miała otrzymywać kobieta prowadząca firmę na urlopie macierzyńskim

Sejm był za tym, by od 1 listopada 2015 r. zasiłek macierzyński był średnią ze składek, które matka-przedsiębiorca odprowadzała do ZUS-u w ciągu 12 miesięcy. Problem w tym, że prawem tym zostałyby też objęte kobiety już teraz będące w ciąży, które nie miałyby szans na podniesienie sobie zasiłku wyższą składką w uczciwy sposób.

Korzystne zmiany

Jeszcze będąc prezydentem, powyższą ustawę podpisał Bronisław Komorowski. Zapowiedział on jednak, że zaapeluje do posłów, by nowe przepisy nie weszły w życie już od 1 listopada br., a w późniejszym terminie, tak by matki miały czas na zaznajomienie się z nimi. Rezultatem tego apelu było powstanie dwóch projektów poselskich uwzględniających interesy uczciwych matek. To właśnie te zmiany podpisał wczoraj prezydent Andrzej Duda.

ZOBACZ TEŻ: Tych zmian obawiały się matki-bizneswomen

„W ustawie znalazły się rozwiązania, dzięki którym kobiety będące już w ciąży i ubezpieczające się według starych zasad, otrzymają również zasiłek według starych zasad. Ten zapis ma zacząć obowiązywać z końcem października” - podaje money.pl.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: