SuperBiz wiadomości Kowalczyk: Ustawa handlowa jeszcze w tym roku

Kowalczyk: Ustawa handlowa jeszcze w tym roku

22.03.2016, godz. 10:22
Henryk Kowalczyk
Henryk Kowalczyk foto: SE/EAST NEWS

Minister Henryk Kowalczyk zapowiada w "Kontrwywiadzie" RMF, że ustawa handlowa wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Kiedy dokładnie? Tego nie precyzuje. Przewodniczący Komisji Komitetu Stałego Rady Ministrów krytykuje też KNF za wyliczenia ws. pomocy frankowiczom autorstwa prezydenta Dudy, które zagroziłyby stabilności sektora bankowego w Polsce.

Minister Kowalczyk stwierdził, że Komisja Nadzoru Finansowego nie przekazała "bazy do wyliczeń", a jedynie samą kwotę. - Ja bym chciał widzieć na przykład, że w takim i w takim roku zaciągnięto tyle i tyle kredytów frankowych, spłacone jest tyle procent, tyle zostało do spłacenia i tak kolejno - powiedział gość "Kontrwywiadu".

Zobacz koniecznie: Karczewski o zatrudnieniu żony Ziobry w PZU: musi gdzieś pracować. "Ona jest fachowcem"

Na pytanie czy KNF źle wypełniła swoją robotę, Kowalczyk odpowiada, że "niedokładnie". - Nie pokazują nam wszystkiego i wtedy można dyskutować o pomocy frankowiczom - mając pełne dane, bo może trzeba tę pomoc rozłożyć na lata, bo przecież 70 miliardów... Jeśli to by było prawdą, to niemożliwe jest obciążenie kosztami banków taką kwotą równocześnie, w jednym roku - wyjaśnia.

Kowalczyk skrytykował Komisję za komentarz o konsekwencjach wprowadzenia tzw. kursu sprawiedliwego, wedle które w prezydenckim projekcie, miałby być przewalutowane kredyty we frankach na złotówki. - Komentarz, który do tego dołożyli, to rzeczywiście był to komentarz niestosowny, bo oni mieli policzyć bez komentowania, natomiast był komentarz - to wszystko zrujnuje, zrujnujemy budżet, w ogóle pomysł do niczego, zmieszany w błocie itd. To nie jest godny komentarz Komisji Nadzoru Finansowego - mówi minister.

Minister odniósł się również to wyborczej obietnicy wprowadzenia podatku handlowego. - My ustawę najpierw skonsultujemy z handlowcami. Przedstawimy im prawdopodobnie dwie wersje, ale to wersje, które różnią się niewiele - stwierdził Kowalczyk.

- Są opóźnienia, bo są uzgodnienia. Tak, jak podkreśliłem - komisja, Rada Dialogu Społecznego nad tym też pracuje, bo to są relacje między pracodawcą i pracownikiem i tu oni muszą się też dogadywać. Rząd jest arbitrem, ale to zostanie wprowadzone, bo brak tej minimalnej stawki za godzinę powoduje, że pracownicy na głodowych czasami zarobkach muszą pracować - dodał.

 

Źródło: RMF FM

Ja bym chciał widzieć na przykład, że w takim i w takim roku zaciągnięto tyle i tyle kredytów frankowych, spłacone jest tyle procent, tyle zostało do spłacenia i tak kolejno.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wywiady/kontrwywiad/news-henryk-kowalczyk-w-kontrwywiadzie-rmf-fm-zobacz,nId,2166999#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: