SuperBiz wiadomości Kowalczyk: wyższa kwota wolna w podatku jednolitym

Kowalczyk: wyższa kwota wolna w podatku jednolitym

14.06.2016, godz. 12:43
Henryk Kowalczyk
Henryk Kowalczyk foto: EAST NEWS

Kwota wolna od podatku zostanie "skonsumowana" w projekcie jednolitego podatku - zapowiedział w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Uchwalenie jednolitego podatku planowane jest w 2016 r., a wdrożenie - od stycznia 2018 r. - podał.

Podatek jednolity miałby łączyć dzisiejszy PIT, składkę zdrowotną i składki na ZUS. "Kwota wolna od podatku zgodnie z decyzją strategiczną rządu zostanie skonsumowana w projekcie jednolitego podatku, czyli jednolitej daniny, i ona będzie zawarta" - powiedział Kowalczyk na konferencji, pytany czy wbrew wcześniejszym zapowiedziom kwota wolna od podatku nie zostanie podniesiona w 2017 r.

Czytaj również: Kukiz chce zrównannia kwoty wolnej od podatku posłów z obywatelami. PO, N. i PSL przeciwko

- Natomiast wdrożenie tego jednolitego podatku planujemy od 1 styczna 2018 roku, uchwalenie natomiast w roku 2016 - zapowiedział. - Cały czas podtrzymujemy deklarację, że kwotę wolną od podatku podniesiemy, natomiast termin wdrożenia jest terminem otwartym - powiedział dopytywany.

Kowalczyk był też pytany, czy jeśli nie zmienia się kwota wolna od podatku, to czy "otwiera się pole" do obniżenie wieku emerytalnego, odpowiedział: "na pewno jest (na) to znacznie większa szansa", ale zastrzegł, że nie chce w tej chwili wypowiadać się w tej kwestii.

- Kesteśmy przed rozmowami w sprawie budżetu na przyszły rok i takie ogłoszenie nastąpi lada dzień - zapowiedział Kowalczyk.

 

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: