SuperBiz wiadomości Ukraińcy pracujący w Polsce mają już związek zawodowy

Ukraińcy pracujący w Polsce mają już związek zawodowy

04.10.2016, godz. 16:56
Ukraińcy pracujący w Polsce zakładają związek zawodowy.
Ukraińcy pracujący w Polsce zakładają związek zawodowy (ZDJĘCIE POGLĄDOWE). foto: SHUTTERSTOCK

Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy w Polsce rozpoczął działalność związek zawodowy zrzeszający Ukraińców pracujących w naszym kraju. Związek powstał w ramach OPZZ.

Związek uruchomił już m.in. specjalny portal dla pracowników z Ukrainy (http://mpupp.kit-sleuth.in.ua). –  Są tam podstawowe informacje, czym jest ten związek zawodowy, czym się kieruje i z kim można się skontaktować w sprawie pomocy. W przyszłości chcemy umieścić tam informacje np. Państwowej Inspekcji Pracy. Aby to nie był tylko portal związkowy, ale także pomocna strona internetowa dla pracowników z Ukrainy – powiedział Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ.

Czytaj również: W Polsce pracuje coraz więcej Ukraińców. W ubiegłym roku było ich milion

Ostrowski przypomniał, że od kilku miesięcy związek prowadzi kampanię promocyjną na Ukrainie, która ma zachęcić do zrzeszania się. Zapowiedział, że od listopada kampania promocyjna będzie przeprowadzona także w Polsce.

Głównym zadaniem związku jest ochrona pracowników z Ukrainy przed nieuczciwymi pracodawcami. Pomagać ma także Ukraińcom w kwestiach takich jak transfer pieniędzy, nauka języka polskiego czy zakładanie firmy w Polsce.

Według szacunków OPZZ w Polsce pracuje około 700 tys. pracowników z Ukrainy.

Źródło: PAP, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: