SuperBiz wiadomości Kraków: Kościół kupi od miasta działkę wartą 3,4 mln zł za 68 tys. zł!

Kraków: Kościół kupi od miasta działkę wartą 3,4 mln zł za 68 tys. zł!

12.05.2016, godz. 11:37
Zadymiony Kraków
foto: SHUTTERSTOCK

Kraków, rejon ulic Józefa Marcika i Totus Tuus. To tu znajduje się siedem działek o łącznej powierzchni 0,5 ha, które rzeczoznawcy wycenili na 3,4 mln zł, a które Kościół chce kupić od miasta za 68 tys. zł. To niejedyna preferencyjna oferta, z której w Krakowie skorzystał Kościół.

Na południe od gruntów, które specjalnie dla Kościoła mają być sprzedane z 98-procentową obniżką, znajduje się Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. To właśnie na jego potrzeby zostanie przekazany teren – mają tu powstać m.in. parkingi dla pielgrzymów. Kontrowersje budzi fakt, że zazwyczaj, kiedy miasto chce sprzedać jakiś grunt, organizuje przetarg i wybiera ofertę tego, kto chce zapłacić najwięcej. Jednak nie w tym przypadku...

ZOBACZ TEŻ: Światowe Dni Młodzieży. Kościół „szerzy wiarę”, sprzedając srebrną biżuterię!

Krakowski Urząd Miasta tłumaczy, że Centrum Jana Pawła II prowadzi działalność naukową, edukacyjną i społeczną, dlatego też może kupić ziemię za niższą kwotę, bez przetargu. W dodatku już wybudowało tam za swoje środki część infrastruktury potrzebnej do urządzenia parkingu. Także przedstawiciele Centrum nie widzą w całej transakcji nic, co mogłoby budzić wątpliwości. Tłumaczą, że „wszystkie parkingi są i pozostaną bezpłatne”.

ZOBACZ TEŻ: Wrocław: diecezja zapłaci za mieszkanie 10 tys. zł. Lokal jest wart 80 razy tyle!

Okazuje się, że krakowski magistrat od dawna współpracuje z Kościołem w kwestii wymiany i sprzedaży gruntów. Ma to być rodzaj podziękowania za to, że w Krakowie rozwija się turystyka pielgrzymkowa, na czym korzysta miasto. Efektem współpracy jest wiele ciekawych transakcji – np. w 2007 r. Kościół otrzymał 10 ha gruntów pod budowę Centrum Jana Pawła II, w zamian za co miasto dostało od niego zaledwie 5 ha potrzebnych pod budowę Trasy Łagiewnickiej, która ma być elementem obwodnicy miasta.

ZOBACZ TEŻ: Tak księża robią biznes na ŚDM. Miały być biura, jest knajpa

Wtedy strona kościelna wprawdzie dopłaciła 1,7 mln zł, ale już później pod budowę Centrum miasto sprzedawało działki ze zniżką. W ten sposób przekazało Kościołowi działki o łącznej wartości prawie 3 mln zł za, uwaga, ok. 65 tys. zł! O ostatecznym dokonaniu najnowszej opisywanej przez nas transakcji musi jeszcze zdecydować Rada Miasta, ale wszystko wskazuje na to, że żadnego sprzeciwu nie będzie.

Źródło: gazetakrakowska.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: