SuperBiz wiadomości Kraków nie remontuje przedszkoli, bo kuria podniosła czynsz o… 1000 proc.!

Kraków nie remontuje przedszkoli, bo kuria podniosła czynsz o… 1000 proc.!

01.11.2015, godz. 08:00
Kraków
Kraków foto: FOTO SE

W Krakowie wyszedł na jaw prawdziwy skandal. Okazało się, że tamtejsza kuria podniosła czynsz trzem samorządowym przedszkolom, które korzystają z kościelnych budynków, o… 1000 proc. Nie, to nie pomyłka!

Kiedy krakowianie dowiedzieli się, że podwyżka czynszu jest tak wysoka, byli zdumieni. Myśleli, że może chodzi o 100 proc., bo przecież Kościół nie mógłby być aż tak pazerny, by podnieść czynsz dziesięciokrotnie. Niestety, o żadnym błędzie nie było mowy. Czynsze za trzy przedszkola należące do samorządu, które korzystają z budynków będących własnością kurii, wzrosły z 1,2 tys. zł do 12,5 tys. zł miesięcznie. A od maja przyszłego roku mają wynosić prawie 17 tys. zł miesięcznie!

ZOBACZ TEŻ: 12 tys. zł – tyle co miesiąc Poznań płaci parafii za przejazd kolejki dla dzieci

Sprawa wyszła na jaw, kiedy radni krakowskiej dzielnicy Prądnik Czerwony wystąpili do miasta o 40 tys. zł na remont dachu jednego z przedszkoli. Miasto odmówiło, bo Kościół zażyczył sobie wysokich czynszy i na remont już nie było środków. Miasto nie chce ponadto inwestować w budynki, które nie są jego własnością i istnieje prawdopodobieństwo, że przedszkola będą musiały się z nich wynieść.

ZOBACZ TEŻ: Proboszcz chce pieniędzy na kaplicę. Metody zbiórki nie podobają się parafianom

Tymczasem strona kościelna niechętnie komentuje sprawę, a jeśli już, to nie ma sobie nic do zarzucenia. Twierdzi, że do tej pory pobierała za korzystanie z jej budynków tylko symboliczne stawki, a teraz czas to zmienić. Czy jednak instytucja taka jak Kościół faktycznie powinna być maszynką do zarabiania pieniędzy, kiedy w dodatku cierpią na tym przedszkolaki?

ZOBACZ TEŻ: Wolontariusze zapłacą Kościołowi za pracę przy ŚDM. Od 50 do 300 zł!

Źródło: natemat.pl, onet.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: