SuperBiz wiadomości Kredyt na miarę seniora

Kredyt na miarę seniora

23.01.2012, godz. 02:00
Kredyt na miarę seniora
foto:

Nie musisz odkładać pieniędzy na dodatkowe potrzeby całymi latami. Swoje marzenia możesz sfinansować za pomocą kredytu. Przeczytaj, o czym pamiętać, decydując się na takie zobowiązanie, i jakie instrumenty kredytowe oferuje rynek.

Wyjazd do sanatorium, ślub ukochanej wnuczki czy zaplanowany dawno temu remont mieszkania - te potrzeby możesz sfinansować z własnych funduszy, skrupulatnie odkładając pieniądze z miesiąca na miesiąc. Oszczędności mają jednak to do siebie, że lubią topnieć i w stosunku do nich jesteś zdecydowanie mniej zdyscyplinowany niż do comiesięcznego spłacania kredytu, tak więc moment uskładania odpowiedniej kwoty może się wydłużać w czasie. A jeśli na tym czasie w realizacji planów ci zależy, warto sięgnąć po kredyt. To słowo z pozoru groźnie brzmi, gdyż pociąga za sobą konieczność spłaty zaciągniętego zobowiązania, jednak nie jest niemożliwe do realizacji, nawet dla seniora. Zapoznaj się z ofertą kredytową dostępną na rynku i wybierz instrument, który będzie dla ciebie najkorzystniejszy.

Kredyt w koncie

Jeśli jesteś posiadaczem konta, na które wpływa co miesiąc świadczenie emerytalno-rentowe, możesz wybrać kredyt w ROR, tj. odnawialny kredyt w koncie - to najlepsze rozwiązanie na nieprzewidziane wydatki. Dla wszystkich, którzy chcą szybko uzyskać pieniądze bez zbędnych formalności, taki kredyt to najprostszy i najtańszy sposób na zasilenie własnych funduszy. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Taki kredyt najczęściej udzielany jest na rok, a po jego upływie można go odnowić. Zaletą takiego kredytu jest brak na sztywno określonego harmonogramu spłaty, tylko każdy wpływ na konto automatycznie zmniejsza kwotę zadłużenia i jednocześnie zwiększa wysokość środków do ponownego wykorzystania. Kwota kredytu, którą możesz uzyskać, najczęściej jest uzależniona od wysokości twoich regularnych wpływów i czasu prowadzenia konta. Oprocentowanie takiego kredytu w specjalnym koncie dla nestorów w Banku Pocztowym wynosi 13,50 proc. Odsetki naliczane są miesięcznie od wykorzystanej kwoty kredytu. Prowizja za udzielenie kredytu w koncie wynosi 0 proc.

Debet w koncie

Jeśli potrzebujesz małej kwoty, z której nawet nie chcesz korzystać, tylko posiadać ją jako zabezpieczenie w razie nieprzewidzianej sytuacji, choroby lub awarii w domu, możesz skorzystać z debetu w koncie Nestor. Taką ofertę ma tylko Bank Pocztowy - to krótkoterminowa pożyczka w wysokości 500 zł. Jej zaletą jest to, że posiadając ją i nie korzystając z niej, Klient NIC nie płaci. Natomiast kiedy zachodzi nieprzewidziana sytuacja, nie trzeba ubiegać się w banku o kredyt i czekać na jego przyznanie czy pożyczać od znajomych. Wystarczy wyjąć pieniądze z konta. Taka pożyczka udzielana jest na 35 dni. To znaczy, że w tym czasie należy ją spłacić. Odbywa się to automatycznie z wpływu świadczenia emerytalnego lub rentowego na konto. Pieniądze powinny na koncie być przetrzymane przynajmniej jeden dzień, limit się odnowi, i znowu można z niego korzystać. Każdy wpływ środków na konto automatycznie zmniejsza kwotę zadłużenia.

Kredyt gotówkowy

Jeśli nie masz konta wystarczająco długo albo zależy ci na zobowiązaniu na z góry określony czas, możesz się zdecydować na kredyt gotówkowy. Zaciągasz go na dowolny cel, którego nie musisz zdradzać bankowi, a spłacasz najczęściej w równych ratach. Takim kredytem możesz także skonsolidować zobowiązania w innych bankach, czyli połączyć wiele rat w jedną, zazwyczaj niższą niż suma tych rat. Maksymalna kwota, którą możesz uzyskać w kredycie gotówkowym, jest uzależniona od twojej zdolności kredytowej. Taki kredyt gotówkowy możesz uzyskać nawet na 10 lat.

Dokumenty potrzebne do wzięcia kredytu

Jest to zależne od banku, w którym starasz się o kredyt. Zazwyczaj jednak wymagane dokumenty to dowód osobisty, drugi dokument potwierdzający tożsamość (np. legitymacja emeryta/rencisty, prawo jazdy, paszport itp.), oryginał decyzji o przyznaniu emerytury lub renty oraz złożony i podpisany przez klienta wniosek kredytowy.

Na co zwrócić uwagę, zanim weźmiesz kredyt

Zanim podejmiesz decyzję, porównaj oferty banków, sprawdź, czy oferowana promocja faktycznie nią jest.

Skorzystaj z usług doradcy finansowego. Z jego pomocą przeanalizuj umowę i pytaj go o wszystko, co budzi twoje wątpliwości.

Nie pytaj w bankach wyłącznie o nominalne oprocentowanie, ale o całkowity koszt kredytu dla takich samych parametrów, np. 5 tys. zł na 48 miesięcy. Pytaj także o wartość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Wnikliwie przeczytaj umowę kredytową.

Nie użyczaj nikomu własnych dokumentów.

Jeśli skradziono ci dokument tożsamości, natychmiast zgłoś to policji i swojemu bankowi (zostanie wprowadzony do bazy dokumentów zastrzeżonych, dzięki czemu nikt nie weźmie kredytu jako ty).

Nie korzystaj z usług instytucji parabankowych, żeby spłacić kredyt w banku.

Jeśli zaszły zmiany w twoim życiu, które spowodowały, że nie masz środków na spłatę kredytu, nie ukrywaj tego przed bankiem. Obydwu stronom zależy na spłacie kredytu - wspólnie znajdziecie dogodne rozwiązanie! Kredyt można prolongować na jakiś okres, całkowicie lub częściowo zawiesić spłatę, aneksować z wydłużeniem okresu kredytowania, co zmniejszy ratę.

Senior klientem banku

Agnieszka Wajler, Główny Specjalista w Linii Kredytów Konsumpcyjnych w Banku Pocztowym

Emeryci to znacząca i szybko rosnąca grupa konsumentów o dużym potencjale. Według prognozy demograficznej GUS w 2010 roku ponad 42 procent Polaków były to osoby w wieku powyżej 45. roku życia, a w 2025 roku już połowa społeczeństwa będzie w tym wieku. Z badań rynkowych wynika, że statystyczny senior, który korzysta z usług banku, mieszka na wsi lub w mieście do 50 tys. mieszkańców, a jego dochód waha się w przedziale od 600 do 1500 zł. Statystycznie jeden polski emeryt ma do wydania w skali roku ok. 12 000 zł. Zwykle korzysta z bezzwrotnej pomocy dorosłych dzieci. Nestorzy zazwyczaj cały swój dochód przeznaczają na bieżącą konsumpcję. Poza kosztami utrzymania mieszkania oraz wydatkami na żywność największą grupę wydatków stanowią te związane ze zdrowiem. Jako klienci banku seniorzy to bardzo lojalni i godni zaufania kredytobiorcy. Jeśli chodzi o konto, to nadal jest traktowane przez nich nie jako narzędzie do zarządzania budżetem domowym oraz tani i wygodny sposób na dokonywanie płatności, tylko jak "przedłużenie" ZUS/KRUS. W dniu wpływu świadczenia większość emerytów jednorazowo wybiera całą kwotę i zarządza nią zgodnie z własnymi przyzwyczajeniami. Walcząc ze stereotypami i jednocześnie realizując misję Banku Pocztowego, czyli społeczny program edukacji finansowej, prowadzimy cykl wykładów na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, gdzie staramy się udowodnić, że nie taki kredyt straszny, a konto bankowe może być naprawdę przydatne.

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim Uniwersytetom Trzeciego Wieku, przy współpracy których mogą odbywać się cykle edukacyjne pt. "Konferencje Trzeciego Wieku". W projekcie udział biorą następujące uniwersytety:
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zduńskiej Woli
Uniwersytet Ludzi Ciekawych Świata w Śremie
Głogowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości
Stowarzyszenie Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
Jasielskie Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle
Filia Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kraśniku Lubelskim
Piekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Stowarzyszenie Radomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku Skarżysko-Kamienna
Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku - filia w Puławach
Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku "Wiem więcej"

Uwaga!
Już 26 stycznia w Urzędzie Miejskim w Głogowie odbędzie się uroczysta gala związana z obchodami Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku 2012. Wpisuje się ona w Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele władz lokalnych, stowarzyszeń senioralnych i emeryckich, domów seniora i Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Nie może również zabraknąć Banku Pocztowego, który wykładem "Finanse w praktyce, czyli bankowość od kuchni" kontynuuje swój tegoroczny cykl seminariów w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

autor: Michalina Mikulska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: