SuperBiz wiadomości Kredytobiorcy dostaną 1,5 tys. zł pomocy! Prezydent podpisał ustawę

Kredytobiorcy dostaną 1,5 tys. zł pomocy! Prezydent podpisał ustawę

29.10.2015, godz. 12:55
Andrzej Duda
Andrzej Duda foto: Super Express

Kredytobiorcy w tarapatach finansowych nie pozostaną już sami ze swoim problemem. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która gwarantuje finansową zapomogę do 1,5 tys. zł miesięcznie - bez względu na walutę zadłużenia. Jednak nie wszyscy posiadacze kredytu w złotówkach czy frankach będą mogli starać się o pomoc.

- Celem ustawy jest zapewnienie wsparcia finansowego kredytobiorcom, którzy na skutek obiektywnych okoliczności znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej a jednocześnie są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego stanowiących znaczne obciążenie dla ich domowych budżetów. Ustawa obejmuje swym zakresem kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego - czytamy w informacji opublikowanej w środę na stronie prezydenta.

Sprawdź koniecznie: Podatek PiS dla marketów dotknie też księgarnie, apteki i salony samochodowe?

Kto otrzyma pieniądze? Osoby bezrobotne oraz te, których rata kredytu przekroczyła 60 proc. miesięcznych dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe kredytobiorcy. Wówczas przez 18 miesięcy będą dostawać do 1,5 tys. zł miesięcznie pomocy - zwrotnej, ale nieoprocentowanej.

Pieniądze oddawane będą po dwóch latach od ich otrzymania - nawet przez 8 lat. O tym kto dostanie pomoc w ramach nowej ustawy, decydować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. W BGK zostanie utworzony specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł, który sfinansują banki. Dodatkowo, przy BGK ma powstać Rada Funduszu Wsparcia, której zadaniem będzie szczegółowe rozpatrywanie wniosków kredytobiorców oraz decydowanie o umorzeniu zobowiązań kredytobiorców.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 9 października 2015. W środę 28 października tego roku podpisał ją prezydent.

 

Źródło: "Polskie radio"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: