SuperBiz wiadomości Kredyty hipoteczne 2017: od stycznia trzeba będzie mieć większy wkład własny

Kredyty hipoteczne 2017: od stycznia trzeba będzie mieć większy wkład własny

28.11.2016, godz. 18:54
Rynek nieruchomości
foto: SHUTTERSTOCK

W przyszłym roku osoby starające się o własne mieszkanie prawdopodobnie będą miały ograniczony dostęp do kredytów hipotecznych. Wszystko przez tzw. Rekomendację S Komisji Nadzoru Finansowego, która podnosi wymagany poziom minimalnego wkładu własnego.

W ślad za wieloma europejskimi państwami, Polska zdecydowała się podnieść wymóg minimalnego wkładu własnego. O ile w 2014 r. minimalny wkład własny który upoważniał do wzięcia kredytu, wynosił zaledwie 5 proc., o tyle w 2015 i 2016 minimalny wkład własny wzrósł do 10 procent. W 2017 r. kredytobiorca będzie musiał przygotować 15 proc. wnioskowanej wartości kredytu, aby pozyskać finansowanie nieruchomości w banku.

- Po wprowadzeniu nowej Rekomendacji S możemy się liczyć z pewnym ograniczeniem w dostępie do kredytu na cele mieszkaniowe, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że większość banków albo zawsze wymagała wkładu własnego, albo już przygotowywała się do takiego rozwiązania – ocenił prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Przeczytaj również: Będziemy działać na rynku nieruchomości

W niektórych przypadkach wymagany w 2018 r. poziom minimalnego wkładu własnego będzie można obniżyć na wniosek klienta. Aby skorzystać z takiej możliwości, trzeba będzie posiadać dodatkowe zabezpieczenie, np. ubezpieczenie, papiery wartościowe lub zdeponowane oszczędności.

Wyższy wkład własny to nie jedyne zmiany, jakie wprowadza Rekomendacja S. Zmienia ona również okres kredytowania, który nie może przekroczyć 35 lat.

Wymóg wyższego wkładu własnego może stanowić barierę zwłaszcza dla osób, które szukają nieruchomości na rynku wtórnym. W tym przypadku trzeba liczyć się z wyższymi opłatami dodatkowymi. Problem ze sfinansowaniem zakupu mieszkania mogą mieć również osoby o najniższych dochodach.

Oprac. na podst. jp.nieruchomosci.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: