SuperBiz wiadomości Kryzys w branży mięsnej [WIDEO]

Kryzys w branży mięsnej [WIDEO]

29.05.2015, godz. 14:16
Wieprzowina mięso salami sklep mięsny
foto: EAST NEWS

Embargo ze strony Rosji oraz ograniczenia w eksporcie do krajów azjatyckich są coraz bardziej odczuwane przez producentów mięsa. O blisko 20 proc. wzrósł odsetek przedsiębiorstw, których wyniki pogorszyły się w stosunku do 2013 roku.

Ponad połowa firm związanych z branżą mięsną źle ocenia swoją sytuację finansową. Według danych związku, organizacji zrzeszającej przeszło 100 producentów i przetwórców (w zdecydowanej większości małe i średnie przedsiębiorstwa), pod koniec 2013 roku tylko jedna czwarta firm źle oceniała swoją sytuację finansową. W ubiegłym roku odsetek ten był już przeszło dwa razy wyższy i wyniósł około 55 proc. W dodatku deflacja powoduje, że szybko spada rentowność. Obecnie jest na poziomie 1-2 proc., czyli cztery razy niższym niż kilka lat temu.


– Sytuacja finansowa branży mięsnej zmienia się, niestety, na niekorzyść. Wynika to z samej konkurencji z innymi krajami, a także m.in. embarga rosyjskiego czy ASF (afrykańskiego pomoru świń – red.). To spowodowało, że rynki krajów trzecich, takie jak Japonia, Korea, Tajwan i Chiny, zostały zamknięte na polskie produkty – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Źródło: NEWSERIA
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: