SuperBiz wiadomości Kryzys w Grecji. Kraj na skraju bankructwa. Dojdzie do Grexitu? [RELACJA NA ŻYWO]

Kryzys w Grecji. Kraj na skraju bankructwa. Dojdzie do Grexitu? [RELACJA NA ŻYWO]

29.06.2015, godz. 11:30
Grecja euro
foto: Super Express

Grecja zerwała rozmowy z wierzycielami i tym samym nie otrzyma kolejnej już transzy pieniędzy, które jak kroplówka, utrzymują Ateny przy życiu. W kraju nie działają bankomanty i zamykane są banki, gdyż Greccy masowo wypłacali swoje pieniądze. Rynki na świecie - w tym w Polsce, zareagowały spadkami. Złotówka traci w stosunku do euro. Na bieżąco relacjonujemy to, co dzieje w związku z kryzysem finansowym w Grecji.

"Propozycje naruszają europejskie zasady" a ich celem jest "upokorzenie całego narodu greckiego" – stwierdził w weekend premier Grecji Aleksis Cipras po kryzysowym spotkaniu rządu w Atenach. Grecy odrzucili zagraniczną pomoc finansową, która jest im niezbędna do spłacania potężnych długów i do bieżących wydatków budżetowych. Wierzyciele uzależniali ją od kolejnych reform i zaciskania pasa greckiego rządu, ale lewicowa Syriza twardo negocjowała warunki pożyczki i nie zgodziła się na ich propozycje. W obawie przed utratą płynności finansowej Grecy wypłacają swoje oszczędności, co doprowadziło do tego, że nieczynne są bankomaty i niektóre banki.

Zobacz koniecznie: Urlop w Grecji jest niebezpieczny? Obalamy mity związane z wyjazdem

RELACJA NA ŻYWO:

11:20
Na 5 lipca zapowiedziano referendum w którym Grecy zadecydują na żądania wierzycieli. Dzień później nastąpi oficjalne zamknięcie banków greckich w celu utrzymania kapitału w kraju. Limit dziennych wypłat z bankomatów z greckich krat wyniesie 60 euro. Zakazane zostaną przelewy zagraniczne i ograniczone transakcje internetowe.

11:22 Na południe zapowiedziano spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z przedstawicielami niemieckich klubów parlamentarnych poświęcone sytuacji kryzysowej w Grecji. W opinii rządu w Atenach, to szefowa niemieckiego gabinetu ma klucz do rozwiązania kryzysu finansowego. Agencja dpa informuje jednak, że spotkanie ma charakter jedynie informacyjny i nie należy spodziewać się po nim żadnych decyzji.

11:53 – Polskie finanse są bezpieczne – zapewnia Ewa Kopacz. Szefowa rządu zapewnia, że śledzi na bieżąco sytuację w Grecji. Premier podkreśliła, że sytuacja w Grecji nie ma wpływu na polski system bankowy. Niezagrożony jest także stabilny kurs złotego. - Minister finansów i prezes NBP mają możliwość reagowania na zmiany kursu. Zarówno NBP, jak i ministerstwo finansów dysponuje dużymi rezerwami na taką ewentualność – zapewniła premier.

12:08 - Jest jeszcze pole manewru do negocjacji z Grecją – powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla radia RTL komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici. Dodał, że szef Komisji Europejskiej złoży Grekom w południe nowe propozycje. "Należy kontynuować rozmowy" – podkreślił Moscovici.

Czytaj także: Grecja trzęsie giełdami i rynkami walut. Złotówka traci do euro

12:21 - Jeśli przywódcy UE się ugną, to pokażą, że w strefie euro nie ma zasad, poprą populistów w UE i wywołają słuszne oburzenie innych - skomentował sytuację na Twitterze Leszek Balcerowicz, ekominista,  były szef NBP, minister finansów oraz wicepremier.

12:42 - Mieszkańcy Aten do 7 lipca korzystać będą z miejskiej komunikacji za darmo - poinformował w telewizyjnym wystąpieniu minister transportu Kristos Spircis. Ma to związek z ograniczeniem wypłat z bankomatów do 60 euro dziennie. Jednocześnie władze uspokajają, że państwo posiada duże rezerwy paliw - podaje "Puls Biznesu".

14:03 - Każdy, kto chce przyjechać do Grecji zatankuje bez kłopotu, mamy ogromne rezerwy paliw. Nasze rafinerie działają normalnie - przekonuje koncern Hellenic Petroleum, największa grecka firma petrochemiczna. Inna dobra wiadomości na turystów w Grecji, to odwołanie planowanego na 29 czerwca strajku armatorów promów kursujących pomiędzy wyspami i kontynentalną częścią kraju. Związek greckich marynarzy (PNO) zapewnił, że do czasu referendum, czyli do 5 lipca, nie będzie strajków - podaje rp.pl.

14:15 - Jeśli euro przegra, Europa przegra – stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Musimy znaleźć kompromis przy każdym wyzwaniu. Jeśli zdolność kompromisu zostanie utracona, wówczas Europa będzie zgubiona - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Merkel uważa, że pięć lat walki z kryzysem wzmocniło Europę. - Europa radzi sobie o wiele lepiej z kryzysowymi sytuacjami takimi jak mamy w przypadku Grecji, ponieważ wiele razem osiągnęliśmy – podkreśliła.

14:20 – Głosujcie na "tak" - zaapelował do Greków przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Chodzi o niedzielne referendum zapowiedziane przez grecki rząd, w który obywatele odpowiedzą na pytanie czy opowiadają się za porozumieniem z wierzycielami w sprawie pakietu pomocy finansowej dla Aten.

15:10 - Bankomaty w Atenach działają bez problemów - zapewnia grecki rząd. Uspokaja również turystów, że "kontrola przepływu kapitału" nie dotyczy obcokrajowców. - Zagraniczny turysta chcący użyć w Grecji karty swojego lokalnego banku będzie mógł wyciągnąć z bankomatu każdą sumę pieniędzy, pod warunkiem, że jego własny bank nie nałożył na niego żadnych ograniczeń - potwierdziła Nikoletta Krysantu pracująca w Wydziale Biznesu Międzynarodowego cypryjskiego banku centralnego. Do 7 lipca zamknięte będą banki, a Grecy mają limit wypłat z bankomatów 60 euro na dzień.

16:20 - Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że w sprawie sytuacji w Grecji należy kierować się emocjami, ale pragmatyzmem. Według szefa PSL nasza gospodarka jest stabilna, a motorami wzrostu są konsumpcja wewnętrzna, poprawa sytuacji na rynku pracy i rosnący eksport.

16:45 - Angela Merkel zakomunikowała, że następny szczyt Unii Europejskiej odbędzie się dopiero po referendum w Grecji, zapowiedzianym na 5 lipca.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: