SuperBiz wiadomości Kryzys w Grecji. Sądny dzień dla Aten [RELACJA NA ŻYWO]

Kryzys w Grecji. Sądny dzień dla Aten [RELACJA NA ŻYWO]

30.06.2015, godz. 13:30
Burza nad Akropolem
foto: SHUTTERSTOCK

To już ostatnie godziny dla rządu Aleksisa Ciprasa na zaakceptowanie warunków Brukseli, od których uzależniona jest pomoc finansowa dla upadającej Grecji. Bez tego Ateny nie będą w stanie spłacić kolejnej raty długu na rzecz Międzynarodowego Funduszu Walutowego - termin upływa dziś o północy.

15:56: Giełda w Luksemburgu zawiesiła handel obligacjami największych greckich banków: National Bank of Greece, Alphabank, Eurobank, Piraeus Bank, Eurobank, a także Hellenic Railways Organisation – podaje Reuters.Wstrzymanie obrotu nastąpiło na żądanie luksemburskiego nadzoru finansowego (Commission de Surveillance du Secteur Financier - ESSF). Zakaz objął także greckie obligacje skarbowe.

15:51: Kanclerz Merkel nie widzi żadnych szans na osiągnięcie w ostatniej minucie porozumienia z Grecją w sprawie programu pomocowego - podaje PAP.

15:06: Okazuje się, że o ofercie "last minute" Komisji Europejskiej dla Grecji, nic nie wie Angela Merkel. Szefowa niemieckiego rządu i największego płatnika w UE, przyznała, że ostatnia oferta dla Grecji o jakiej wie, pochodzi z piątku – podaje agencja AFP. Merkel dodała jednak, że "drzwi do dalszych negocjacji w sprawie przedłużenia umowy z Atenami pozostają otwarte". W poniedziałek kanclerz dała do zrozumienia, że jest gotowa do Grexitu, bo utrzymanie Grecji w unii walutowej, nie może odbywać się kosztem standardów strefy euro i fiskalnej roztropności.

Sprawdź koniecznie: Dziś Grecja upadnie? Co stanie się, jeśli Ateny zostaną uznane za bankruta

14:54: - Grecja pozostanie w strefie euro, nawet jeśli w niedziele zagłosuje na "nie" – stwierdził minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble na posiedzeniu komisji budżetowej Bundestagu, podała agencja Bloomberg. 5 lipca Grecy w referendum ogólnokrajowym odpowiedzą czy popierają dalsze reformy w zamian za otrzymanie pomocy finansowej.

13:27: Agencja Reuters na Twitterze podaje, że grecki minister finansów Janis Warufakis oświadczył, że Grecja dziś nie zapłaci MFW raty kredytu.

13:15: Na spłatę raty 1,6 mld euro dla MFW chcą zrzucić się sami Europejczycy. Pewien pomysłowy Brytyjczyk wpadł na pomysł uzbierania tej sumy przez internet. Za stronie indiegogo.com można wpłacać dowolną kwotę na rzecz uratowania Grecji. Jak podaje 29-latek, w UE mieszka ponad 500 mln ludzi, zatem wystarczyłoby po 3 euro od każdego z nich, aby uzbierać potrzebną sumę. Chętni mogą wpłacać większe kwoty. Za minimalną stawkę 3 euro wpłacający otrzymają pocztówkę z wizerunkiem premiera Grecji, za 10 euro małą butelkę Uzo, a za 5 tys. euro tygodniowy pobyt w Atenach dla dwóch osób. Zbiórka trwa przez siedem dni, ale Grecy nie mają tyle czasu, bo 1,6 mld euro potrzebują już dziś – czas na spłatę raty długu dla MFW upływa o północy. W przypadku niezebrania potrzebnej sumy, każdy wpłacający otrzyma pieniądze z powrotem. Obecnie na koncie znajduje się 50 tys. euro (ponad 3 tys. wpłacających).

Zobacz również: Co kryzys w Grecji oznacza dla Polski i Polaków?

12:45: Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker w poniedziałek wieczorem przedstawił Grekom propozycję "last minute". Premier Grecji Aleksis Cipras zastanawia się nad jej przyjęciem. KE domaga się redukcji zadłużenia w październiku oraz zmiany w dodatku EKAS (dla osób o niskich dochodach) – podaje TVN24 BiŚ za greckim dziennikiem "Kathimerini".

Jeszcze na dziś zwołane jest specjalne spotkanie ministrów finansów strefy euro, którzy w razie przyjęcia oferty przez grecki rząd, wypłaciliby Atenom pomoc w kwocie 7,2 mld euro. KE zachęca Greków do przyjęcia propozycji Brukseli, sygnalizując możliwość podjęcia negocjacji w sprawie restrukturyzacji spłat greckiego zadłużenia, jeśli Ateny zgodzą się na warunki stawiane przez kredytodawców.
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: