SuperBiz wiadomości Kto przejmie majątek Jana Kulczyka? Sebastian Kulczyk zastąpił ojca

Kto przejmie majątek Jana Kulczyka? Sebastian Kulczyk zastąpił ojca

29.07.2015, godz. 14:37
Sebastain Kulczyk
Sebastain Kulczyk foto: AKPA

Zmarły bydgoski biznesmen i najbogatszy Polak Jan Kulczyk pozostawia po sobie finansowe imperium warte ponad 12 mld zł. Kto odziedziczy fortunę i przejmie stery w kierowaniu spółką? Już od kilku lat w rodzinnym biznesie aktywnie działają dzieci Kulczyka - Sebastian Kulczyk oraz Dominika Kulczyk-Lubomirska.

Podobnie jak przed laty do biznesu młodego Jana Kulczyka wprowadzał ojciec Henryk, tak kilka lat temu na swojego następcę w rodzinnym biznesie miliarder też wyznaczał swojego syna. W grudniu 2013 r. na stanowisku prezesa wartej 12 mld zł globalnej firmy Kulczyk Investments stanął wówczas 33-letni Sebastian Kulczyk. Zastąpił na tym stanowisku Dariusza Mioduskiego, który kierował firmą od 2008 roku. Wcześniej Kulczyk junior zasiadał przez 14 miesięcy w radzie nadzorczej spółki.

Zobacz także: Jan Kulczyk - jak dorobił się majątku zmarły biznesmen

I to on realnie miał wpływ na rozwój firmy. W rozmowie z magazynem "Forbes" młody prezes - jeszcze przed śmiercią ojca, mówił, że konsultuje z nim wszystkie decyzje, szczególnie te strategiczne. - Jest przecież szefem rady nadzorczej i chodzącą kopalnią wiedzy - wyjaśniał Sebastain Kulczyk. Za swoje zadanie w spółce uważał dostosowanie jej do "nowych czasów".

Wprowadzenie syna do zarządzania rodzinnym interesem kilka lat temu, teraz przyniesie realne korzyści, bo pozwoli w miarę spokojnie przejeść przez niespokojny okres wywołany nagłą śmiercią głowy rodziny Kulczyków.

Sebastian Kulczyk jest absolwentem London's School of Economics. Założył agencję marketingu interaktywnego Golden Submarine, pracował też w banku inwestycyjnym Lazard w Londynie oraz w departamencie mediów cyfrowych SonyBMG w Nowym Jorku. Do syna miliardera należy również firma Beyond.

Sprawdź koniecznie: Nie żyje Jan Kulczyk. Zmarł najbogatszy Polak

Na swoim koncie oprócz kilku udanych interesów, ma również jeden nietrafiony. Młody Kulczyk na początku XXI w. próbował uruchomić sieć kawiarni internetowych e24.pl, ale rozwój internetu szerokopasmowego i łatwość w jego dostępie w gospodarstwach domowych, spowodowała drastyczny spadek zainteresowania kawiarenkami internetowymi.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: