SuperBiz wiadomości Kto z posłów jest najbogatszy, a kto ma największe długi? Zobacz!

Kto z posłów jest najbogatszy, a kto ma największe długi? Zobacz!

16.12.2015, godz. 11:21
Jakubiak Mielewczyk
foto: Super Express

Sejm VIII kadencji skupia zamożnych i bardzo bogatych posłów. W każdej z partii zasiadającej w parlamencie jest wielu milionerów (najwięcej w PO). Są jednak politycy, którzy mają ogromne długi. Zobacz, kto w Sejmie jest najbogatszy, a kto ma największe zadłużenie.

Ludowcy, którzy są najmniej licznym klubem w nowym parlamencie, zgromadzili łącznie ponad 12,5 miliona złotych majątku. Najbogatszym z posłów PSL jest Mirosław Maliszewski, który jest właścicielem wartego ponad 1,5 miliona gospodarstwa rolnego i dysponuje łącznym majątkiem szacowanym na 2,5 miliona złotych. Siedmiocyfrowymi liczbami na swoich kontach mogą się pochwalić jeszcze trzej posłowie PSL, w tym przewodniczący klubu Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz koniecznie: Henryka Krzywonos: Emerytura 74 tys. zł i dom za 500 tys. zł [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]

PiS - około 795 tysięcy złotych na osobę
Niewiele bogatszy od ludowca jest statystyczny poseł partii rządzącej. 231 parlamentarzystów PiS (trzech posłów, którzy ślubowanie złożyli 9 grudnia, nie opublikowało jeszcze swoich oświadczeń) w sumie zgromadziło nieco ponad 160 milionów złotych. W przeliczeniu na jedną osobę więc wychodzi, że parlamentarzysta z partii Jarosława Kaczyńskiego ma na swoim koncie około 795 tysięcy złotych. W szeregach partii Jarosława Kaczyńskiego portal money.pl naliczył jednak aż 47 milionerów. Zdecydowanie najbogatszy jest wielkopolski rolnik Leszek Galemba - jego majątek stanowi prawie 14 milionów złotych.

PO - około 1,3 miliona złotych na osobę
Statystyczny poseł PO jest milionerem. Rządząca do niedawna partia ma w swoich szeregach najwięcej, bo aż 58 parlamentarzystów, którzy dysponują majątkiem wartym więcej niż milion złotych. Oznacza to mniej więcej tyle, że prawie co drugi poseł Platformy ma na koncie siedmiocyfrową kwotę. Najmajętniejszym z nich jest Zbigniew Ajchler, brat znanego z poselskich ław byłego posła SLD, Ryszarda. Majątek działającego w branży rolniczej potentata z PO to ponad 19 milionów złotych.

Kukiz'15 - około 2 miliony złotych na osobę
Dość niespodziewanie drugim najbogatszym klubem w parlamencie jest ugrupowanie Pawła Kukiza. Statystyczny parlamentarzysta, wywodzący się z tego ruchu, ma majątek przekraczający 2 miliony złotych. Średnią zawyża Marek Jakubiak, kontrowersyjny biznesmen, który z majątkiem 62 milionów złotych jest jednocześnie zdecydowanie najbogatszym posłem w całym parlamencie. Gdyby nie liczyć właściciela Ciechana, to okaże się, że rzeczywiście ludzie Kukiza są najbiedniejsi w całym parlamencie. W takiej sytuacji majątek w przeliczeniu na jedną osobę wynosiłby niewiele ponad 500 tysięcy złotych. Poza Jakubiakiem w klubie Kukiz'15 jest jeszcze pięciu milionerów, w tym sam przewodniczący. Oznacza, to, że takim mianem może się określać zaledwie co siódmy parlamentarzysta tego klubu. To najniższy wskaźnik spośród wszystkich sejmowych ugrupowań.

Nowoczesna - około 2,2 miliona złotych na osobę
To, że Nowoczesna, której wizerunek (głównie za sprawą Ryszarda Petru, który jest najbogatszym z liderów partyjnych) od początku kojarzony był z biznesem i dużymi pieniędzmi, nie powinno stanowić dla nikogo niespodzianki. Łączny majątek członków tego klubu parlamentarnego portal money.pl szacuje na prawie 63 miliony złotych. Za ponad połowę tej kwoty odpowiadają Adam Cyrański (około 26 mln zł) i Jerzy Meysztowicz (około 10 mln zł). Obaj dorobili się na inwestycjach w nieruchomości. Przynajmniej siedmiocyfrowym stanem posiadania pochwalić może się jeszcze sześcioro posłów tej partii, w tym sam Petru, którego majątek portal money.pl szacuje na ponad 3,6 miliona złotych. To oznacza, że w Nowoczesnej co trzeci parlamentarzysta to milioner.

Najbogatsi posłowie VIII kadencji:

1.     Marek Jakubiak (Kukiz'15) - 62,7 mln zł
2.     Adam Cyrański (Nowoczesna) - 25,9 mln zł
3.     Zbigniew Ajchler (PO) - 19,1 mln zł
4.     Leszek Galemba (PiS) - 13,9 mln zł
5.     Roman Kosecki (PO) - 11,3 mln zł
6.     Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) - 9,7 mln zł
7.     Leszek Korzeniowski (PO) - 9,5 mln zł
8.     Grzegorz Raniewicz (PO) - 8,0 mln zł
9.     Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) - 5,0 mln zł
10.     Joanna Lichocka (PiS) - 4,4 mln zł

Sprawdź także: Joanna Mucha ma kredyty z dwoma mężczyznami

Zestawienie najbardziej zadłużonych posłów VIII kadencji Sejmu:

1. Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Prawo i Sprawiedliwość - 16,5 mln zł
2. Adam Cyrański, Nowoczesna - 4,5 mln zł
3. Leszek Galemba, Prawo i Sprawiedliwość - 4,1 mln zł
4. Zbigniew Ajchler, Platforma Obywatelska - 3,9 mln zł
5. Leszek Korzeniowski, Platforma Obywatelska - 3, 4 mln zł
6. Paweł Bejda, Polskie Stronnictwo Ludowe -1,7 mln zł
7. Bartosz Arłukowicz, Platforma Obywatelska - 1,5 mln zł
8. Michał Kamiński, Platforma Obywatelska - 1,4 mln zł
9. Radosław Lubczyk, Nowoczesna - 1,4 mln zł
10. Łukasz Zbonikowski, Prawo i Sprawiedliwość - 1,0 mln zł


Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: