SuperBiz wiadomości Która gmina jest najbiedniejsza, a która najbogatsza? [RANKING]

Która gmina jest najbiedniejsza, a która najbogatsza? [RANKING]

27.05.2016, godz. 10:47
Kleszczów
foto: EAST NEWS

Dziś obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Święto zostało uchwalone przez Sejm 16 lat temu. Z tej okazji przedstawiamy ekonomiczny ranking polskich gmin. Sprawdź, czy mieszkasz w najbogatszej, a może najbiedniejszej gminie w Polsce.

Ministerstwo Finansów robi specjalne prognozy zasobności portfeli polskich gmin. Resort pod lupę bierze dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca w poszczególnych gminach, powiatach i województwach.

Na ten rok zaplanowany średni dochód podatkowy na jednego mieszkańca dla wszystkich gmin w kraju, tzw. wskaźnik gminny Gg ma się plasować na poziomie 1 514,27 zł. I to w ogólnym rozrachunku wielka poprawa, bo aż o ponad 155 zł więcej (11,4 proc.) niż dwa lata wcześniej.

Zobacz: Otwieramy zajazd gościnny

Najbliżej średniej  krajowej znalazła się wielkopolska gmina Opalenica, w której wpływy z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca mają w tym roku wynieść 1 514,06 zł.

W tym roku większe dochody w przeliczeniu na mieszkańca niż w poprzednim rankingu ma mieć aż 449 gmin. Liderem jest gmina Kleszczów (woj. łódzkie). Tam na  jednego mieszkańca w tym roku ma przypadać aż 35 179,45 zł dochodu z podatków.

Druga lokata należy do wiejskiej gminy Rząśnia (także woj. łódzkie).  Tutaj  wpływy z podatków na jednego mieszkańca mają sięgać kwoty 7 209,59 zł.

Miejsce trzecie w rankingu najbogatszych gmin należy do Polkowic (woj. dolnośląskie), gdzie dochód na osobę wynosi 6 691,49  zł.

Zobacz: Muzyczne lato festiwalone [GALERIA]

A gdzie jest najmniej pieniędzy? Ranking najbiedniejszych gmin w Polsce otwiera gmina Przytuły (woj. podlaskie) z dochodem podatkowym 387,47 zł na mieszkańca. Miejsce drugie należy do dwój małopolskich gmin: Radgoszcz  z kwotą 394,69 zł i Czarny Dunajec z pulą 411,99 zł na mieszkańca.


Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: