SuperBiz wiadomości Kukiz oddaje 3 mln zł ze zwrotu z Sejmu na cel charytatywny

Kukiz oddaje 3 mln zł ze zwrotu z Sejmu na cel charytatywny

26.04.2017, godz. 14:43
Paweł Kukiz
foto: Andrzej Lange/Super Express

Paweł Kukiz ma gest! Lider formacji Kukiz'15 zadeklarował, że przeznaczy 3 miliony złotych na działalność dobroczynną i społeczną. Ugrupowanie muzyka otrzymało pieniądze w ramach zwrotu kosztów poniesionych w trakcie kampanii wyborczej. Przypomnijmy, że Kukiz'15 nie jest formalnie partią polityczną i nie dostaje corocznej subwencji z budżetu państwa, jak w przypadku innych sił politycznych.

- Kukiz'15 otrzymał zwrot kosztów poniesionych w trakcie kampanii wyborczej w wysokości ok. 3 milionów zł. Przeznaczymy te pieniądze na działalność dobroczynną i społeczną - poinformował we wtorek lider ugrupowania Paweł Kukiz.

Zobacz także: Wydaliśmy na polityków ponad 1,2 mld zł. Najwięcej na PiS i PO [INFOGRAFIKA]

Z tej sumy 720 tysiące złotych zostały już przekazane "Solidarności Walczącej" na budowę Domu Weterana w okolicy Jeleniej Góry, 45 tysięcy złotych na samochód specjalny do przewozu osób niepełnosprawnych Fundacji Brata Alberta, a 30 tysięcy złotych na leczenie syryjskich dzieci. - Czujemy się w obowiązku, aby te pieniądze zwrócić obywatelom w formie działalności dobroczynnej - podkreślił muzyk.

Partie polityczne dostają subwencję budżetową nie tylko gdy znajdą się w parlamencie, ale po przekroczeniu progu 3 proc. poparcia w wyborach. Dlatego po ostatnich wyborach pieniądze trafią również do partii Razem, SLD czy ugrupowania KORWIN, choć cała trójka do Sejmu nie weszła.

Subwencji nie otrzymuje ugrupowanie Pawła Kukiza, gdyż formalnie nie jest to partia polityczna, a komitet wyborczy wyborców. Inaczej jest jednak z dotacją dla polityków, którzy weszli do Sejmu. To drugi zastrzyk gotówki, który trafia do parlamentarzystów. Jest to jednorazowa suma wyliczona na podstawie zdobytych mandatów poselskich.

 

Źródło: radiozet.pl, Superbiz.pl


Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: