SuperBiz wiadomości Kulczykowie sprzedali wszystkie akcje browaru SABMiller. Zarobili 5 mld zł

Kulczykowie sprzedali wszystkie akcje browaru SABMiller. Zarobili 5 mld zł

12.10.2016, godz. 14:21
DOMINIKA I SEBASTIA KULCZYKOWIE DOŁOŻĄ OLIMPIJCZYKOM.
DOMINIKA I SEBASTIA KULCZYKOWIE DOŁOŻĄ OLIMPIJCZYKOM. foto: AKPA

Kulczyk Investments sprzedaje swoje ostatnie akcje koncernu piwowarskiego SABMiller. Cena za resztę 1,5-proc. pakietu ma wynieść około 5 mld zł. To już druga taka transakcja w tym roku. W kwietniu kierowana przez Sebastiana Kulczyka grupa sprzedała połowę swojego pakietu akcji SABMiller. Wówczas za 24 mln akcji KI zgarnęła 1,2 mld funtów, czyli 5,5 mld zł.

- Zakończenie transakcji sprzedaży akcji SABMillera to zamknięcie najważniejszego w historii KI etapu wdrażania nowej strategii, której fundamentem jest gruntownie przemyślana dywersyfikacja, dostosowana do obecnych warunków gospodarczych i geopolitycznych na świecie - podkreśla Sebastian Kulczyk, prezes KI.

Zobacz również: PZL-Mielec vs. PZL-Świdnik. Czym się różnią ich śmigłowce? [SPRAWDZAMY]

Kulczykowie sprzedają udziały w koncernie piwowarskim w ramach procesu restrukturyzacji portfela aktywów Grupy. Ma on być oparty na trzech głównych filarach: na dużych spółkach dywidendowych, które mają zapewniać ochronę kapitału, średnich firmach z regionu Europy Środkowowschodniej z ponadprzeciętnym potencjałem wzrostu, oraz na polskich i zagranicznych spółkach z obszaru nowych technologii o globalnym potencjale, które KI chce wspierać w rozwoju na międzynarodowych rynkach.

Jan Kulczyk zainwestował w rynek piwowarski w 1993 r., kiedy kupił browar Lech. Dwa lata później pozyskał dzisiejszy SABMiller jako partnera strategicznego. Efektem tej współpracy było utworzenie Kompanii Piwowarskiej.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: