SuperBiz wiadomości Z 28. miejsca na siódme! Kto tak się wzbogacił? [RANKING 100 NAJBOGATSZYCH POLAKÓW]

Z 28. miejsca na siódme! Kto tak się wzbogacił? [RANKING 100 NAJBOGATSZYCH POLAKÓW]

23.02.2017, godz. 13:32
100 najbogatszych Polaków 2017
Sebastian i Dominika Kulczyk foto: EAST NEWS

Dominika i Sebastian Kulczykowie, Michał Sołowow i Zygmunt Solorz-Żak – oto cztery najgorętsze nazwiska na tegorocznej liście 100 najbogatszych Polaków opublikowanej przez magazyn „Forbes”. Z zestawienie wynika, że Kulczykowie, w porównaniu z poprzednim rankingiem, zbiednieli aż o 1,6 mld zł!

W naszym artykule przedstawiamy 10 pierwszych miejsc w rankingu „Forbesa”:

1. Dominika i Sebastian Kulczykowie – 14 mld 273 mln zł

Kulczykowie odziedziczyli ogromny majątek szacowany na 15,9 mld zł po swoim ojcu Janie Kulczyku. Jak wynika z najnowszego zestawienia, od ostatniego rankingu „Forbesa” zubożeli o 1,6 mld zł! Magazyn podkreśla, że rodzeństwo podzieliło pomiędzy siebie spadek tak, że są równorzędnymi właścicielami fortuny ojca. Dlatego też oboje znajdują się na 1. miejscu. Na czym wzbogacił się Jan Kulczyk?

Zobacz też: Jan Kulczyk – jak dorobił się majątku zmarły biznesmen?

„Biznesowe imperium Jana Kulczyka stało na pięciu filarach: chemii, energetyce, infrastrukturze, surowcach oraz nieruchomościach. Rok 2015 stał już jednak pod znakiem rozpoczęcia wyprzedaży firm, które nie pasowały do zmodyfikowanej, m.in. ze względu na spadek cen ropy i zamieszanie geopolityczne, wizji rozwoju” - przypomina „Forbes”.

2. Michał Sołowow – 11 mld 814 mln zł

W odróżnieniu od Kulczyków Michał Sołowow, kierowca rajdowy i biznesmen, wzbogacił się i to aż o 2,6 mld zł! Czyni go to pod tym względem liderem tegorocznego zestawienia „Forbesa”. „W minionym roku Sołowow najwięcej zyskał dzięki akcjom chemicznej spółki Synthos, które wzrosły na warszawskiej giełdzie o 47 proc. Wartość należącego do biznesmena pakietu akcji w Synthosie przekroczyła 4,7 mld złotych. Kwota ogromna, zważywszy na to, że miliarder na przejęcie kontroli nad spółką na giełdzie wydał ponad dziesięć lat temu 300–400 mln złotych” - podkreśla magazyn.

3. Zygmunt Solorz-Żak – 10 mld 305 mln zł

Wśród najbogatszych Polaków tradycyjnie już nie mogło zabraknąć właściciela Polsatu, Zygmunta Solorza-Żaka. Tym razem jednak, choć wcześniej rywalizował o tytuł najbogatszego z Janem Kulczykiem, znalazł się na 3. miejscu. I to mimo że jego majątek wzrósł od zeszłorocznego zestawienia o 4,1 proc.

4. Dariusz Miłek – 4 mld 824 mln zł

Właściciel popularnej marki obuwniczej CCC Dariusz Miłek kolejny rok utrzymuje się na 4. miejscu listy najbogatszych Polaków. „Ubiegły rok był jednym z najlepszych w jego biznesowej historii. Wartość majątku przedsiębiorcy przekroczyła miliard dolarów, dzięki temu znalazł się na globalnej liście miliarderów „Forbesa” - czytamy w magazynie.

Czytaj również: Sebastian Kulczyk - kim jest właściciel największej fortuny w Polsce

5. Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak – 3 mld 846 mln zł

Po raz kolejny na piątym miejscu znaleźli się Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak. Jeszcze dwa lata temu byli na miejscu 9. Jerzy Starak bywa nazywany królem polskiej farmacji. Od 2000 r. jest właścicielem Polpharmy. Od kilku lat na salonach bryluje też jego syn Piotr, ceniony producent filmowy, który ożenił się ze znaną prezenterką radiowo-telewizyjną Agnieszką Szulim.

6. Leszek Czarnecki – 3 mld 579 mln zł

Na szóstym miejscu, także bez zmian, plasuje się Leszek Czarnecki, twórca prywatnej grupy finansowej Getin Noble Bank. „Spółka w zeszłym roku sprzedała firmę windykacyjną GetBack za 825 mln złotych, którą Czarnecki trzy lata temu stworzył kosztem kilku milionów złotych. Miliarder pochodzi z Wrocławia, ale na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych” - podkreśla „Forbes”.

7. Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie – 3 mld 349 mln zł

Na siódmej pozycji prawdziwa sensacja! Jeszcze w zeszłym roku Kaczmarkowie, działający na rynku meblarskim, znajdowali się na 28. miejscu rankingu „Forbesa”. Awansowali więc błyskawicznie. Spółki meblarskie Kaczmarków współpracują choćby z gigantem na tym rynku, czyli szwedzką Ikeą. Miliarderzy cenią sobie prywatność. Znalezienie ich zdjęć jest właściwie niemożliwe.

8. Germán Efromovich – 3 mld 034 mln zł

„Urodzony w Boliwii Efromovich nasze obywatelstwo przyjął pięć lat temu, kiedy starał się o przejęcie portugalskich linii lotniczych TAP” - przypomina „Forbes”. Miliarder także zanotował niezły skok w zestawieniu magazynu - w zeszłym roku był na 11. miejscu.

Sprawdź też: Filantrop Jan Kulczyk. Miliarder rozdwał złoto i miliony [WIDEO]

9. Bogusław Cupiał – 2 mld 349 mln zł

Jeszcze bardziej imponujący jest rankingowy przeskok krakowskiego biznesmena Bugusława Cupiała. Rok temu znajdował się on na 51. miejscu na liście! Zarządzana przez niego firma jest trzecim producentem kabli i przewodów w Europie.

10. Roman Karkosik – 2 mld 278 mln zł

Karkosik jest właścicielem największego w Polsce producenta maszyn górniczych, nazywany bywa też królem giełdy. Wrócił na 10. miejsce zestawienia „Forbesa” po roku przerwy, który przeczekał na miejscu 12.

Aby zobaczyć pełny ranking 100 najbogatszych Polaków „Forbesa”, kliknij tutaj >>>

Źródło: forbes.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: