SuperBiz wiadomości Kupiłeś coś i nie jesteś zadowolony? Zobacz, co możesz zrobić [INFOGRAFIKA]

Kupiłeś coś i nie jesteś zadowolony? Zobacz, co możesz zrobić [INFOGRAFIKA]

17.10.2015, godz. 14:04
Akwizytor
foto: SHUTTERSTOCK

Dziś obchodzimy dzień sprzedaży bezpośredniej. Mamy z nią do czynienia, gdy kupujemy poza stałymi punktami sprzedaży detalicznej np. podczas wizyty akwizytora w domu czy na pokazach w świetlicy osiedlowej. UOKiK przypomina na co uważać, robiąc zakupy poza lokalem przedsiębiorcy.

UOKiK stale monitoruje przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą bezpośrednią. W toku jest obecnie 16 postępowań wobec podmiotów działających w tej branży, które sprzedają m.in. wyroby paramedyczne, garnki, urządzenia do gotowania, pościel oraz energię elektryczną i usługi telekomunikacyjne.

Nieświadoma zmiana dostawcy energii
Jedną z najczęściej kwestionowanych praktyk, związanych ze sprzedażą bezpośrednią jest ukrywanie tożsamości przedsiębiorcy i handlowego celu działań. Przykładem mogą być wizyty przedstawicieli sprzedawców energii, przedstawiających się konsumentom jako reprezentanci dotychczasowych usługodawców, którzy jedynie aktualizują dane abonentów. Podpisując podsuwane przez akwizytorów dokumenty, konsumenci nie zdają sobie sprawy, że właśnie dokonują zmiany usługodawcy.

Czytaj też: Sprzedaż bezpośrednia w Polsce wciąż się rozwija

„Zgodnie z prawem, każdy przedsiębiorca składający ofertę handlową ma obowiązek poinformować konsumenta o zamiarze zawarcia umowy oraz o podmiocie, w którego imieniu działa. Wprowadzanie w błąd, a nawet niedoinformowanie potencjalnych klientów, jest uznawane za niezgodną z prawem nieuczciwą praktykę rynkową" – czytamy w komunikacie UOKiK.

UOKiK radzi
Akwizytor u drzwi? Zanim zaprosisz go do środka, ustal, kogo reprezentuje i co oferuje. Poproś o wylegitymowanie się i zapytaj o możliwość telefonicznej weryfikacji oferty przedstawiciela u przedsiębiorcy.
Jeśli otrzymujesz zaproszenie na spotkanie, ustal czy będą na nim oferowane towary lub usługi. Można o to zapytać dzwoniącą do nas osobę albo skontaktować się z instytucją kierującą do nas zaproszenie pisemne.
Nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Większe jest wtedy ryzyko dokonania nieracjonalnych wyborów co do warunków, na jakich zostaje zawarta umowa.
– Poczekaj z zakupem, zastanów się i sprawdź różne możliwości. Zanim skorzystasz z oferty, skonsultuj się z rodziną lub kimś bliskim. Pamiętaj: jeżeli towar jest dostępny dziś, będzie dostępny także jutro.
– Jeżeli rozmyślisz się po nabyciu produktu, masz prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, wystarczy wysłać oświadczenie pocztą.
801 440 220 – pod tym numerem telefonu udzielane są bezpłatne porady prawne (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora). Wiele informacji o zakupach od akwizytora można znaleźć w serwisie www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl.

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: