ZALANDO zakupy on line

i

Autor: East News ZALANDO zakupy on line

Kupujesz za granicą? Europejskie sklepy nie będą już robiły problemu z wysyłką

2018-02-05 10:07

Na początku tygodnia Parlament Europejski zajmie się przepisami gwarantującymi konsumentom prawo do zamówienia online produktów z dowolnego kraju na terenie Unii Europejskiej. Obecnie niektórzy sprzedawcy unikają wysyłki do wybranych państw i stosują geoblokady usług internetowych, co uniemożliwia dokonanie zakupu przez internet na ich stronie, np. finalizację transakcji.

Harmonogram obrad PE zawiera debatę nad rozporządzeniem o zakazie nieuzasadnionego blokowania geograficznego i innych form dyskryminacji konsumentów. Jutro odbędzie się głosowanie nad zmianami przepisów. Jeżeli nowy akt prawny zostanie obwieszczony w dzienniku urzędowym UE, to dziewięć miesięcy później, a więc przed najbliższym Bożym Narodzeniem, konsumenci będą mogli robić zakupy na nowych zasadach. Obecnie wielu e-sprzedawców stosuje różnego rodzaju geoblokady, które uniemożliwiają mieszkańcom wybranych krajów zrobienie zakupów w zagranicznym sklepie online.

Gwarancja możliwości wysyłki za granicę
W 2015 r. wysyłkę za granicę oferowało zaledwie 37 proc. sklepów. Tymczasem polscy internauci bardzo chętnie zaopatrują się w rozmaite produkty poza granicami naszego kraju. Jeżeli PE wprowadzi zakaz stosowania geoblokad przez sklepy internetowe, zakupy będzie można robić na każdej stronie czy platformie w Unii Europejskiej, bez względu na swoją lokalizację. Po zmianach sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić dostawy towaru za granicę, ale jeżeli nie realizuje zleceń w danym kraju, klient będzie musiał zorganizować kuriera lub odebrać towar na własną rękę.

Zobacz: Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? [PORADNIK]

Zasada równości cen w danym sklepie dla wszystkich
Inna ważna zmiana gwarantuje równość cen dla wszystkich obywateli UE w danej wersji sklepu internetowego. Sprzedawcy nadal będą mogli stosować różne cenniki na stronach www w poszczególnych krajach, ale zostanie otwarta furtka do obejścia zawyżonych cen. Będzie można jest stosować tylko pod warunkiem, że nie dochodzi do dyskryminacji ze względu na obywatelstwo lub miejsce zamieszkania konsumenta. Oznacza to, że mieszkaniec danego kraju zyska prawo do zakupu produktu po cenie niższej niż w krajowym sklepie, jeżeli znajdzie za granicą korzystniejszą ofertę. Zdarza się bowiem, że międzynarodowe koncerny różnicują ceny tych samych produktów dla mieszkańców poszczególnych państw. Niejednokrotnie np. pisaliśmy o zawyżonych cenach iPhone'ów w Polsce.

Polecamy: Kupujesz na promocji? Nie popełniaj tych błędów

Koniec z blokowaniem płatności i formularzy
E-sprzedawcy nie będą mogli również blokować płatności dokonywanych za pomocą karty płatniczej wydanej w danym kraju. Podobnie formularze internetowe stosowane przez e-sklepy mają być dostępne dla wszystkich obywateli UE, a nie tak, jak obecnie, tylko dla wybranych. Warunki sprzedaży także mają zostać ujednolicone dla mieszkańców wszystkich unijnych krajów.

Wyjątki od zakazu geobloklady
Przepisy dotyczące zniesienia geoblokad mają zostać wprowadzone w formie unijnego rozporządzenia. Obejmą m.in. bilety lotnicze, opłaty za pobyt w hotelu czy wypożyczenie samochodu – w tych przypadkach sprzedawcy często różnicują ofertę w zależności od lokalizacji klienta online. Zmiany nie obejmą jednak wszystkich rodzajów produktów i usług. Geoblokady zostaną podtrzymane w przypadku e-booków, gier, oprogramowania, plików z muzyką oraz innych utworów objętych prawami autorskimi bądź licencyjnymi ograniczeniami terytorialnymi.

Oprac. na podst. „Rzeczpospolita", biznes.gazetaprawna.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze