SuperBiz wiadomości Kwota wolna od podatku 6,6 tys. zł dla nielicznych przegłosowana w Senacie. Czas na Sejm i prezydenta

Kwota wolna od podatku 6,6 tys. zł dla nielicznych przegłosowana w Senacie. Czas na Sejm i prezydenta

29.11.2016, godz. 12:14
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Kwota wolna od podatku na poziomie 6,6 tys. zł dla najuboższych Polaków została przegłosowana w Senacie w noweli o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej. Po nocnym głosowaniu projekt wraca do Sejmu. Aby przepisy mogły wejść w życie od stycznia 2017 roku, posłowie i prezydent mają dwa dni, by się nimi zająć.

Za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy z poprawkami głosowało 53 senatorów, 28 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Zobacz też: Emerytury i renty 2017: zobacz, co zmieni się w przyszłym roku

Teraz zajmą się nią Sejm. Projekt przewiduje, że wyższą kwotę wolną od podatku - 6,6 tys. zł, będą miały osoby zarabiające 6600 zł rocznie i mniej. Oznacza to, że nie zapłacą one podatku dochodowego. Według szacunków Ministerstwa Finansów, na zmianie przepisów zyska około 3 mln osób.

W przypadku pracowników, którzy zarabiają pomiędzy 6 600 zł a 11 000 zł rocznie, kwota wolna będzie wyższa niż obecnie. Ale będzie się stopniowo zmniejszała. A osoby, które zarabiają rocznie powyżej 11 000 zł będą korzystały z obecnego pułapu kwoty wolnej, czyli 3091 zł.

Dla podatników z dochodem rocznym od 11 000 zł do 85 528 zł roczna kwota wolna od podatku pozostanie od początku 2017 roku na obecnym poziomie - 3091 zł.

Dla podatników w drugiej skali, z dochodem w przedziale 85 528-127 000 zł kwota wolna będzie obniżać się do zera, stopniowo. Dla dochodu rocznego ponad 127 000 zł nie będzie zaś kwoty wolnej.

Sprawdź koniecznie: Kredyty hipoteczne 2017: od stycznia trzeba będzie mieć większy wkład własny

Senat odrzucił natomiast poprawki senatorów PO, które przewidywały podniesienie kwoty wolnej dla wszystkich podatników do 6,6 tys. zł lub do 7,6 tys. zł. Uznania nie zyskała też poprawka zwalniająca z podatku osoby, które osiągają dochody w wysokości nieprzekraczającej dwunastokrotności zasiłku dla bezrobotnych, czyli ok. 7 tys. 800 zł.

Kto straci na nowych przepisach? Podwyżka podatku będzie czekać za to tych, którzy zarabiają powyżej 7127 zł miesięcznie. Z kolei kwoty wolnej od podatku nie będą mieć ci, którzy dostają pensję o minimalnej wartości 10,5 tysiąca zł miesięcznie. Jak informuje resort finansów, prawo do kwoty wolnej straci 650 tys. najwięcej zarabiających podatników z drugiego progu podatkowego.

Aby zmiany mogły obowiązywać od przyszłego roku, muszą być podpisane przez prezydenta i opublikowane do końca listopada.

Kilkanaście dni temu Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku (ok. 3 tys. zł rocznie). Nowela była odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją.

Przypomnijmy, że rok temu podczas sejmowego expose Szydło zapowiedziała podniesienie do 8 tys. zł kwotę wolną od podatku w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł. Oznacza to, że jeśli ktoś rocznie ma dochody poniżej tej kwoty, nie musi płacić PIT-u. Limit ten nie dotyczy parlamentarzystów.

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: