SuperBiz wiadomości Kwota wolna od podatku. Prezydent Duda liczy, że PiS spełni obietnicę wyborczą w ciągu kilku lat

Kwota wolna od podatku. Prezydent Duda liczy, że PiS spełni obietnicę wyborczą w ciągu kilku lat

28.11.2016, godz. 14:10
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Prezydent Andrzej Duda, który złożył rok temu projekt ustawy podnoszący kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł, liczy że rząd Beaty Szydło go przyjmie w ciągu kilku najbliższych lat. Sama premier obiecywała w wyborach i w czasie sejmowego expose, że nastąpi to w ciągu trzech pierwszych miesięcy rządzenia.

- Pan prezydent rozmawiał między innymi o kwocie wolnej z wicepremierem (Mateuszem) Morawieckim podczas niedawnego Kongresu w Rzeszowie. Rozmawiali na temat tego, jak te rozwiązania ostatecznie powinny wyglądać. Mogę tylko powtórzyć to, co pan prezydent powiedział kilka dni temu w wywiadzie dla jednego z portali. Podobnie jak w przypadku ustawy frankowej, to jest tak naprawdę dopiero pierwszy krok i (prezydent) liczy na to, że w najbliższych latach ta kwota wolna zostanie podwyższona do wyższego poziomu, czyli około 8 tysięcy złotych, i że obejmie jak największą część społeczeństwa - odpowiedział Magierowski.

Zobacz również: Kwota wolna od podatku. Zyska tylko 3 miliony Polaków [INFOGRAFIKA]

- Pamiętajmy o tym, że te wszystkie rozwiązania gospodarcze, o których mówimy; i kwota wolna od podatku i 500 plus i ewentualny jednolity podatek, że trzeba na nie patrzeć kompleksowo, w pewnym pakiecie. To jest element całościowej polityki gospodarczej PiS, a także w niektórych elementach pana prezydenta - mówił Magierowski, zaznaczając, że komentowanie elementów tego programu oddzielnie "nie jest trafne".

Dodał, że prezydent chciałby być rozliczany ze swoich obietnic po zakończeniu 5-letniej kadencji.

Podobnie sprawę kwoty wolnej od podatku skomentował szef sejmowej komisji finansów Jacek Sasin (PiS). PAP zapytała Sasina, czy PiS będzie dążyło do tego, aby kwota wolna została podwyższona do 8 tysięcy, jak zapowiadali w kampanii wyborczej politycy PiS i prezydent Andrzej Duda. -Oczywiście, to jest nasz cel, do którego chcemy dążyć, te 8 tysięcy złotych, jedna jednolita kwota dla wszystkich - powiedział.

Sasin podkreślił jednak, że "dzisiaj automatyczne podwyższenie kwoty wolnej do ośmiu tysięcy oznaczałoby ubytek w budżecie na poziomie minimum 16 mld zł". A na to - jak dodał - "przy realizowanych tak ambitnych programach społecznych, nie możemy sobie pozwolić".

Według rządowego projektu kwota wolna od podatku z 3 tys. zł do 6,6 tys. zł wzrośnie jedynie dla 3 mln Polaków, którzy zarabiają średnio ok. 500 zł miesięcznie. Następnie od tego poziomu będzie malała do 3 tys. zł dla osób o rocznym dochodzie do 11 tys. zł (ok. 900 zł miesięcznie). Dla reszty Polaków kwota wolna nie wzrośnie w ogóle, a dla zarabiających więcej niż 7,5 tys. zł miesięcznie zacznie spadać do zera złotych.

Sprawdź koniecznie: Emerytury i renty 2017. Zobacz jak się zmieni ich wysokość w przyszłym roku

Przypomnijmy, że rok temu podczas sejmowego expose Szydło zapowiedziała podniesienie do 8 tys. zł kwotę wolną od podatku w ciągu pierwszych 100 dni rządów. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł. Oznacza to, że jeśli ktoś rocznie ma dochody poniżej tej kwoty, nie musi płacić PIT-u. Limit ten nie dotyczy parlamentarzystów.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: