SuperBiz wiadomości Kwota wolna od podatku wyższa o 1 tys. zł, to aż 4 mld zł mniej w budżecie

Kwota wolna od podatku wyższa o 1 tys. zł, to aż 4 mld zł mniej w budżecie

20.05.2016, godz. 12:03
Banknoty, pieniądze
foto: Super Express

Ministerstwo Finansów wyliczyło, że podniesienie kwoty wolnej od podatku z obecnego poziomu 3091 zł do 4 tys. zł, zmniejszy wpływy sektora finansów publicznych o 4 mld zł. Przypomnijmy, że Andrzej Duda i Beata Szydło obiecywali podniesienie jej aż do 8 tys. zł.

- Obecnie ta kwota jest na poziomie nieco wyższym niż 3 tys. zł. Kwota wolna rosłaby o 1 tys. zł w kolejnych latach. Efekt dla budżetu państwa byłby taki, że podniesienie o 1 tys. zł, czyli z poziomu ok. 3 tys. zł. do 4 tys. zł daje w efekcie zmniejszenie wpływów budżetowych w całym systemie finansów publicznych o ok. 4 mld zł - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Leszek Skiba.

Zobacz koniecznie: Płaca minimalna wzrośnie aż do 2 tys. zł już za rok?

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku stanowiło obietnicę wyborczą zarówno Prawa i Sprawiedliwości, jak i prezydenta Andrzeja Dudy. Dodatkowo w październiku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Na początku grudnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach. Przewiduje on podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: