SuperBiz wiadomości Lasy Państwowe otworzą sieć sklepów z dziczyzną

Lasy Państwowe otworzą sieć sklepów z dziczyzną

29.05.2017, godz. 13:10
Dziki zryły nam boisko! Pomóżcie!
foto: SHUTTERSTOCK

Lasy Państwowe będą zarabiać na handlu mięsem! Zamierzają rozpocząć sprzedaż upolowanych w nich dzików, jeleni czy saren. Kierownictwo Lasów Państwowych zapowiedziało, że uruchomi sieć sklepów specjalizujących się w sprzedaży dziczyzny oraz przetworów z jagód i grzybów.

O nietypowych planach Lasów Państwowych opowiedział „Pulsowi Biznesu" Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Pierwszy firmowy sklep należący do sieci zostanie otwarty już za dwa miesiące w stolicy. W tym roku prace rozpoczną cztery pilotażowe placówki handlowe – w Warszawie, Katowicach, Olsztynie i Radomiu, a docelowo powstanie ich kilkanaście. Ponadto Lasy Państwowe planują utrzymywać stoiska w sklepach wielkopowierzchniowych.

Zobacz także: Wycinka drzew i nowelizacja ustawy Lex Szyszko w Sejmie. Będą kary?

Tomaszewski przyznał, że wejście do segmentu handlowego przez Lasy Państwowe może „wymagać zmiany przepisów". Patrzy jednak z optymizmem na projekt. Lasy Państwowe nie będą zajmować się produkcją przetworów, a jedynie zamierzają udostępniać upolowane w nich zwierzęta przetwórcom. Dziczyzna będzie pochodzić z 20 ośrodków hodowli zwierzyny, które należą do Lasów Państwowych, a grzyby i jagody – od osób prywatnych prowadzących sprzedaż przy drogach. Dzięki temu powstanie rynek zbytu na te zbiory, które nie znalazły nabywcy.

Przeczytaj też: Jarosław Kaczyński o wycince drzew: ten błąd zostanie naprawiony

Internauci martwią się, że handel owocami leśnymi i grzybami przez Lasy Państwowe może doprowadzić do zakazu ich zbierania. Z kolei ekolodzy wskazują, że handel dziczyzną z Lasów Państwowych, a więc bardzo drogim mięsem, doprowadzi do masowego odstrzału dzikich zwierząt. Za kilogram tuszy z jelenia czy sarny trzeba zapłacić dużo więcej niż za kilogram wołowiny lub wieprzowiny.

Lasy Państwowe są największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami należącymi do Skarbu Państwa. Mają pod swoją kuratelą blisko jedną trzecią powierzchni Polski, a zarządzanych przez nie terenów sukcesywnie przybywa.

Oprac. na podst. pb.pl, wprost.pl, lasy.gov.pl, agropolska.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: