SuperBiz wiadomości 500 plus. Teraz łatwiej jest złożyć wniosek o świadczenie przez internet

500 plus. Teraz łatwiej jest złożyć wniosek o świadczenie przez internet

18.01.2017, godz. 12:13
Łatwiej złożysz wniosek o 500 plus
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o nowych udogodnieniach dla osób, które korzystają z profilu zaufanego. Od 16 stycznia br. za pośrednictwem czterech banków można założyć profil zaufany. Każda osoba, która to zrobi i skorzysta z portalu Emp@tia, będzie w stanie złożyć przez internet wniosek o 500 zł na dziecko, tzw. becikowe, Kartę Dużej Rodziny, świadczenie rodzicielskie lub świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

Wniosek o wsparcie złożysz bez wychodzenia z domu
Dotychczas za pośrednictwem banku można było złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze. Teraz klienci banków: PKO BP, Milenium, ING oraz Inteligo założą też za pośrednictwem bankowości elektronicznej profil zaufany, który służy do załatwiana urzędowych spraw przez internet. Właściciele profilu zaufanego od 16 stycznia mogą złożyć online wniosek o pomoc dla rodziny. Przez portal Emp@tia wyślą wniosek o: 500 zł na dziecko, tzw. becikowe, Kartę Dużej Rodziny, świadczenie rodzicielskie czy świadczenie z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS zapowiedziało, że do końca II i III kwartału br. zostaną przygotowane dwa kolejne wnioski: o świadczenia rodzinne oraz o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka niepełnosprawnego (4 tys. złotych). Do końca III kw. będzie można wnioskować online o wszystkie rodzaje wsparcia na rzecz dzieci.

Sprawdź koniecznie: 500 plus w 2017. Zobacz zmiany w programie

Urząd nie będzie wymagał dużej liczby załączników i dokumentów
To nie koniec udogodnień dla wnioskodawców. Aby złożyć wniosek, obywatele nie muszą już gromadzić i załączać papierowych zaświadczeń. Ministerstwo rodziny wprowadza tzw. kulturę oświadczeń załatwiania spraw urzędowych online. Teraz to państwo będzie musiało zweryfikować stan faktyczny na podstawie posiadanych baz danych. Aby urzędnicy mogli sprawdzić prawdomówność obywateli, resorty rodziny i cyfryzacji budują nowe usługi wymiany informacji z innymi bazami centralnymi. Przykładowo, dzięki współpracy z MEN urzędnicy będą mogli sprawdzić, czy dziecko chodzi do szkoły w Polsce, a tym samym – czy przysługuje na nie świadczenie.

Łatwiej będzie wypełnić formularz online
Dzięki funkcjonalności automatycznego podpowiadania wnioskodawca nie będzie musiał wypełniać samodzielnie wszystkich rubryk formularza online. Podczas uzupełniania wniosku będą wyświetlały się podpowiedzi z danymi i rodzajem wymaganego załącznika. Dzięki temu rozwiązaniu obywatele zaczną robić mniej błędów, a urzędnicy będą w stanie szybciej rozpatrzeć wnioski, które napłynęły.

Zobacz także: O jakie świadczenie społeczne można wnioskować przez internet?

Co trzeci klient banku założy profil zaufany przez bankowość elektroniczną
Rodzice złożyli za pośrednictwem bankowości elektronicznej 615 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze. Teraz ok. 35 proc. Polaków, którzy korzystają z usług bankowych online, założy profil zaufany bez wychodzenia z domu. PKO BP, Milenium, ING, Inteligo obsługują łącznie 35 proc. rynku. W najbliższym czasie dołączą do nich kolejne banki, co da 55 proc. rynku.

 

Źródła: mpips.gov.pl, twitter.com

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: